США та Європейський Союз «спільно працюватимуть над підтримкою демократії та врегулюванням затяжних конфліктів» у країнах Східної Європи, сказано в поширеній Білим домом спільній заяві за результатами саміту США–ЄС, який відбувся позавчора у Вашингтоні. «Ми наполягаємо на тому, щоб уряд Білорусі негайно звільнив політв’язнів та просунувся в напрямку поваги до принципів демократії, верховенства законів та дотримання прав людини», — зазначається в документі.
При цьому Україна, на думку підписантів заяви, недалеко пішла від вотчини «бацьки Лукашенка»: «Ми закликаємо уряд України виконувати свої зобов’язання з відданості демократичним вартостям та верховенства законів і, зокрема, з проведення справедливих, прозорих та неупереджених судових процесів, пов’язаних із колишніми членами уряду, включно з будь–якою апеляцією у справі екс–Прем’єра Юлії Тимошенко. (...) Право на апеляцію не повинне бути підірване запровадженням обмежень на можливість обвинувачених виставляти свої кандидатури на майбутніх виборах в Україні, зокрема й на призначених на наступний рік парламентських».
Барак Обама, президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу та глава Європейської ради Херман ван Ромпей дали чітко зрозуміти Мінську та Києву, що криза в єврозоні не змусить їх забути про «східних сусідів ЄС», зазначає Бі–Бі–Сі. Саме тому питання про політичні та судові репресії у Білорусі й Україні стояло у порядку денному саміту окремим пунктом.