Інакше, ніж бандитським свавіллям «під дахом» правоохоронців, ліквідацію наметового містечка під стінами Донецького облуправління Пенсійного фонду назвати складно. Нальоту «братви у погонах» «чорнобильці» очікували ще в ніч із суботи на неділю або ж недільним ранком, проте присутність журналістів, очевидно, завадила провести «операцію».
Але в неділю близько 19–ї години зо три десятки людей у цивільному, без попередження і пред’явлення будь–яких документів, увірвалися на територію наметового містечка й завалили армійський «штабний» намет — єдиний, який опалювався, тож у ньому грілися учасники голодування. Зносячи намет, молодики буквально затоптали на смерть одного з мітингувальників.
Міліція: сам винен!
За словами лідера акції Миколи Гончарова, люди «бандитської зовнішності» увірвалися до намету, залили водою дві пiчки–буржуйки і швидко розпочали його демонтаж, навіть не дозволивши голодуючим вийти назовні. «Намет накрив людей, тож їм деякий час довелося вдихати чадний газ. Саме через це одразу трьом учасникам акції довелося мимохіть стати пасажирами карети «швидкої». «Штурмовики», увірвавшись до намету, бігли по тілах людей, які голодують 13–й день, — розповів «УМ» пан Гончаров. — Одного з наших товаришів затоптали, після чого його забрала «швидка допомога», у якій він і помер».
Як з’ясувалося, жертвою вечірнього набігу силової орди став 70–річний інвалід–шахтар із міста Родинське Геннадій Конопльов. Донецька міліція, посилаючись на лікарів, факт смерті підтвердила одразу ж. Коментуючи цей випадок, керівник Центру громадських зв’язків Головного управління МВС у Донецькій області Ігор Дьомін посилався на свідчення медиків і заявив: «У померлого була ішемічна хвороба серця, лікарі наполягали на його госпіталізації, але той відмовився. Наразі медики з’ясовують причину смерті».
Незадовго до загибелі Геннадій Конопльов поклав відповідальність за всі можливі наслідки на Президента України, Прем’єр–міністра, Голову Верховної Ради і керівництво Пенсійного фонду. Про це сказано у відповідному листі, написаному загиблим 23 листопада — в день, коли він вирішив приєднатися до голодування. Цю записку члени ініціативної групи ліквідаторів передали кореспондентові ZN.ua.
«Стрілочники» в погонах
За словами очевидців, намет зібрали і повантажили в КамАЗ. Також «конфіскували» обидві «буржуйки» і генератор, який забезпечував наметове містечко електроенергією. Все інше майно залишилося просто неба. Незважаючи на те, що силовики позбавили протестувальників останнього теплого куточка, «чорнобильці» не збираються згортатися і, розвівши серед спустошеного майдану багаття, вчора продовжували акцію непокори.
Варто зазначити, що «донецькі соколи» діяли безпосередньо під особистим наглядом вищих міліцейських чинів регіону — заступника начальника Головного управління МВС у Донецькій області Романа Романова і начальника Донецького міського управління міліції Юрія Сєднєва. Натомість правоохоронці «відхрещуються» від своєї причетності до демонтажу намету, киваючи на співробітників Управління МНС, які нібито надали намет у тимчасове користування «чорнобильцям». За словами Юрія Сєднєва, під час проведення інструктажу з працівниками міліції, які охороняють громадський порядок біля Пенсійного фонду, до нього в усній формі звернулися співробітники МНС iз проханням забезпечити охорону порядку, оскільки вони демонтуватимуть майно, яке їм належить. Зокрема, злощасний намет, який було надано на прохання «губернатора» Донеччини. Тож, виконуючи свої посадові обов’язки, працівники міліції «просто охороняли» сам процес і ніяких дій стосовно мітингувальників не вживали.
Слова міліціонера про те, що намет знесли співробітники МНС, підтвердили і в прес–службі Донецької облдержадміністрації. «Співробітники МНС прибули до будинку Пенсійного фонду з метою демонтувати намет, згідно з постановою виконавчої служби», — йдеться у повідомленні Донецької ОДА.
Водночас Міністерство надзвичайних ситуацій цю інформацію спростувало. «Прес–служба Донецької обладміністрації у коментарі про події в Донецьку посилається на неіснуюче повідомлення прес–служби МНС, — наголошується в повідомленні міністерства. — По коментар до керівника прес–служби МНС співробітники Донецької ОДА не зверталися». У міністерстві такі дії розцінюють як «свідоме фальшування інформації та намагання ввести в оману представників ЗМІ».
Самі учасники акції впевнені, що розгром намету здійснювали переодягнені міліціонери. «Співробітники МВС у формі стояли по всьому периметру намету, а МНСники не навчені таким діям. Вони — рятувальники», — заявив Микола Гончаров.
Одразу після погрому члени ініціативної групи викликали оперативно–слідчу групу Київського відділку міліції і написали заяву про злочин, вчинений представниками силових структур. Також вони вимагають порушення карної справи за фактом смерті товариша. З аналогічним поданням люди мають намір звернутися і в прокуратуру області.
«Політичний проект» і реальна смерть
Незважаючи на смерть учасника акції, влада продовжує тиск на мітингувальників. Учора вранці працівники комунальних служб намагалися забрати біотуалети, розташовані поблизу наметів. Коли ж «чорнобильці» відмовилися їх віддавати, комунальники зі словами «ми люди підневільні» покинули територію містечка.
По обіді біля будівлі обласного відділення Пенсійного фонду перебували три сотні протестувальників, кількість яких після трагічних подій постійно зростала. На розведеному багатті присутні демонстративно спалили агітаційну куртку з надписом «Янукович — наш президент». А на розкладачці, де ще вчора лежав затоптаний на смерть Геннадій Конопльов, виставили поминальні свічі й траурні вінки.
Попри те, що район наметового містечка постійно контролюють семеро правоохоронців, а на дорозі — кілька нарядів Державтоінспекції, близько ста невдоволених місцевих пенсіонерів і обдурених вкладників із вилами й лопатами штурмували будівлю Донецької облдержадміністрації. Люди виламали вхідні двері й прорвалися до холу, звідки їх витіснили співробітники охорони в повному екіпіруванні. Після цього обурені пікетники побили одного з правоохоронців, якого забрала «швидка».
Вимагаючи зустрічі з «губернатором» Андрієм Шишацьким, «штурмовики» вимагали знизити комунальні тарифи, повернути права пільговикам, зокрема дітям війни і «чорнобильцям». За словами людей, «останньою краплею» їхнього терпіння стала смерть інваліда Конопльова.
Сам Шишацький учора назвав акцію «чорнобильців» «політичним проектом iз дестабілізації становища в регіоні». «На жаль, усе те, що відбувається, переформатовано в політичний проект», — вважає керівник Донеччини.
Сьогодні «чорнобильці» з усієї України за підтримки активістів Всеукраїнського руху «Вперед» пікетуватимуть Кабмін.