У Єгипті вчора стартували парламентські вибори — перші після повалення в лютому президента Хосні Мубарака, який керував країною понад 30 років. Виборчий процес розтягнеться аж до 10 січня. За цей час близько 40 мільйонів наділених правом голосу єгиптян мають обрати 498 депутатів Народних зборів — нижньої палати парламенту. Ще 10 законодавців призначить особисто маршал Мохаммед Хусейн Тантаві — голова Вищої військової ради, яка править у Єгипті до обрання нової світської влади. Третина парламентських місць дістанеться переможцям виборів в одномандатних округах, а решта — кандидатам, яких оберуть за пропорційною системою.
Голосування відбуватиметься у два тури (кожен тур — по два дні), при цьому 27 мухафазів (губерній) Єгипту поділено на три групи. Вчора вибори почалися в першій із них, до якої, зокрема, входять столиця Каїр та друге за населенням місто країни — Александрія. 14 грудня настане черга йти до виборчих урн мешканців Суеца та Асуана, а 3 січня 2012 року — Синаю і регіону дельти Нілу. Остаточні результати виборів обіцяють оголосити 13 січня, і майже одразу депутати зберуться на перше засідання.
А вже з 29 січня по 11 березня наступного року єгиптяни обиратимуть сенаторів, які будуть засідати в Шурі (Конституційній раді).
Судячи з соціологічних досліджень, найбільше шансів на перемогу має ісламістська партія «Брати–мусульмани», яка за правління Хосні Мубарака була забороненою.
Вибори супроводжує нова хвиля протестів — цього разу проти військових, які керують країною після повалення Мубарака. Протягом останнього тижня в Єгипті загинуло понад 40 людей, хоча станом на вчора ситуація була порівняно спокійною. Опоненти тимчасового уряду вважають, що армія насправді не хоче передавати владу. У будь–якому разі Вища військова рада навряд чи складе повноваження до червня наступного року — аж на цей час заплановано президентські вибори. Та й то на таку поступку генерали пішли тільки під тиском масових акцій протесту.
А ТИМ ЧАСОМ...
Минулої п’ятниці парламентські вибори відбулися в Марокко. Згідно з оприлюдненими вчора офіційними результатами, перемогу здобули помірковані ісламісти з партії «Справедливість та розвиток», яка отримала 107 із 395 місць у парламенті.