З 28 листопада й аж до 7 січня у православних та греко–католиків триватиме Різдвяний, або Пилипівський (оскільки настає одразу після дня пам’яті святого апостола Пилипа), піст. Цього року його початок збігся в часі з римо–католицьким Адвентом: він також триває до Різдва, яке християни західного обряду, нагадаємо, відзначають 25 грудня.
Різдвяний піст — один із найдовших, але не такий суворий, як Великодній. Хоча, за каноном, у понеділок, середу та п’ятницю слід дотримуватися сухоїдження, тобто вживати рослинну їжу, навіть не приправлену олією. У суботу, неділю та на свято Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня) дозволено вживати рибу. М’ясо, яйця, молочні продукти, а також алкоголь та солодощі під забороною — це скоромне. Дітям, старим, хворим, подорожнім, людям, які виконують важку фізичну працю, та вагітним жінкам піст можна послабити, але варто це робити з благословення духівника.
Проте головне під час посту — не тілесна «дієта», а духовне очищення. Окрім обмежень у їжі, віруючі християни повинні на цей час відмовитися від розваг та гучних святкувань: не варто ходити на дискотеки, дивитися розважальні програми і гучно вмикати музику. Також піст передбачає утримання від сексуальних стосунків. У цей час не беруть церковний шлюб. А традиційні ворожіння на Андрія та Катерини священики одностайно називають грішною справою.
Натомість миряни мають якомога частіше ходити до церкви, причащатися, молитися у храмі й удома, переглядати своє життя з точки зору християнської моралі, просити вибачення у всіх, кого свідомо чи ні могли образити, а також пробачити всі заподіяні їм образи. Такі дії духовно очищують людину та готують її до таїнства Народження Сина Божого. «Незважаючи на те, що Різдвяний піст є лише трохи менш суворим за Великодній, церква дозволяє людям підходити індивідуально й з огляду на власнi сили визначати міру обмеження в їжі, — пояснює «УМ» отець Олексій, священик церкви святого Миколая–Чудотворця на Аскольдовій могилі. — Піст можна зробити лагіднішим, але водночас прийняти якесь духовне рішення, наприклад, щотижня ходити до церкви сповідатися й причащатися або щодня читати духовну літературу, давати милостиню. А на зекономлені під час посту кошти можна купити подарунки до дня святого Миколая для дітей–сиріт».