У прагненні сподобатися виборцям напередодні голосування політики охоче використовують будь–які методи. І одним із найпевніших способів підняти рейтинг є декларація, а ще краще — ухвалення відверто популістських (а значить, любих народу) рішень. Підняти соціальні виплати, на які немає де взяти кошти — запросто. Вигадати нові пільги — нема проблем. І байдуже, що одразу після виборів усі ці блага скасують, бо ж кошти нізвідки не з’являться.
Свого часу одним із таких популістських рішень, яке спільними зусиллями ухвалила парламентська опозиція, були соціальні виплати дітям війни. Але відзначивши цю категорію, законодавці несправедливо обділили іншу — «воєнних» онуків. Тож оргкомітет Запорізької обласної громадської організації «Внуки війни» направив відкрите звернення до Президента Віктора Януковича, Прем’єр–міністра Миколи Азарова та Голови Верховної Ради Володимира Литвина, вимагаючи від керівництва держави ухвалити Закон «Про статус внуків війни». До цієї категорії ініціатори звернення пропонують віднести всіх народжених в період з 3 вересня 1945 року по 19 серпня 1991 року.
«Цей проміжок часу охоплює декілька вікових категорій, на долю кожної з яких так чи інакше випадав складний період, від волюнтаризму Хрущова до освоєння цілини чи кризи 1990–х років, коли люди втратили всі свої заощадження», — пояснює «УМ» голова координаційного комітету Михайло Аніщенко.
«Нас 14 мільйонів, і ми — єдина категорія населення, яка не має жодного статусу. Решта 22 мільйони українців користуються пільгами, — пишуть автори листа. — Ми такі самі громадяни України, як «чорнобильці», ветерани війни, діти війни, і маємо конституційне право на пільги. Ми також їх заслужили, будучи поколінням трудяг, а не громадянами другого сорту».
За словами Михайла Аніщенка, Верховна Рада має ухвалити спеціальний документ, який передбачатиме для «онуків війни» низку пільг. Зокрема, у сфері оплати житлово–комунальних послуг, проїзду в громадському транспорті. Окрім цього, кожен iз 14 мільйонів має отримувати від держави надбавку до соціальних виплат — усе це ГО «Внуки війни» вже невдовзі запропонує народним обранцям, закінчивши написання свого проекту закону, над яким нині працює.
На запитання, де взяти кошти на додаткові соціальні виплати, якщо бюджет порожній, Михайло Аніщенко відповідає, не задумуючись: «Повернути у державну власність за копійки приватизовані олігархами державні об’єкти і ввести прогресивну систему оподаткування на всі статки, розграбовані нашими багатіями».
Максим ВЕРЕМІЙЧИК