У п’ятницю, 25 листопада, у «Мистецькому арсеналі» відбудеться відкриття виставки, назвою до якої стали слова із Біблейської притчі Соломона — «Правда рятує од смерті...». Ця виставка поверне нас на сімдесят років назад, у Биківнянський ліс, де коївся один із найстрашніших злочинів тоталітарної системи і де знайшов свій останній спочинок цвіт нашої нації. Сотні і тисячі невинно убієнних... Скільки їх було насправді? Вчені кажуть, що за п’ять років у Биківні було замордовано понад 100 тисяч людей — представників більше сорока національностей. За кількістю безневинних жертв Биківня стоїть поряд із такими страшними місцями як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр. Але Биківня від цих велетенських фабрик смерті відрізняється єдиним — вона творилася руками не окупантів, а своїх же «братів» у мирний час...
Як розповів «УМ» генеральний директор заповідника «Биківнянські могили» Володимир Беспаленко, на виставці покажуть знахідки, зроблені на території заповідника з 2001–го по 2011 роки під час трьох великих експедицій. Серед експонатів — розстрільна гвинтівка, патрони, а також велика кількість речей, які належали загиблим: окуляри, зубні щітки, гребінці, натільні хрестики, іконки–медальйони, обручки, монети тощо. «За аналогією з концтабором в Освенцимі, ми покажемо виставку взуття розстріляних людей», — каже Володимир Беспаленко. А взуття, як уже писала «УМ», під час цьогорічної експедиції в Биківні викопали аж три вантажівки! Серед чоловічих чобіт і черевиків археологи знайшли також жіночі й навіть дитячі... У суботу в заповiднику для виставки в «Мистецькому арсеналi» вiдкопали бiльше десяти мiшкiв iз взуттям. Його довелося «законсервувати» саме в такий спосiб, адже примiщення, яке могло вмiстити таку кiлькiсть речей, заповiдник не має... Може, побачивши ці моторошні знахідки, сьогоднішні комуністи задумаються: кому вони ставлять пам’ятники і яким ідолам моляться. Хоча на таких виставках їх не побачиш — значно цікавіше рвати голосові зв’язки на трибунах і мітингах.
Проведення виставки «Правда рятує од смерті...» ініціював Президент України 2005—2010 років Віктор Ющенко. Його підтримали Національний історико–меморіальний заповідник «Биківнянські могили» та музейний комплекс «Мистецький арсенал», і за досить короткий термін народилася експозиція, яка не тільки вражає, а й лікує нас від історичної амнезії — повертає пам’ять і забуті імена. «Відкрити правду — наш обов’язок перед світлою пам’яттю тисяч жертв, похованих у Биківнянському лісі, та перед прийдешніми поколіннями, — зазначають організатори виставки. — Забуття чи замовчування нашої справжньої історії — прямий шлях до повторення цих злочинів. Ми хочемо нагадати всім, що за страшними цифрами масових розстрілів стоять тисячі обірваних життів найкращих представників суспільства — лікарів, вчених, викладачів, священиків, офіцерів. Усі ці люди були поховані у братських могилах без відправлення будь–якого поховального обряду чи то навіть громадянської панахиди. Проведенням такого проекту ми хочемо привернути увагу суспільства й держави до проблем національного заповідника, згуртувати громадськість навколо ідеї створення у Биківні масштабного міжнародного музейно–меморіального комплексу світового рівня».
На урочисте відкриття виставки запрошено трьох Президентів — Віктора Януковича, Віктора Ющенка та очільника Польщі Броніслава Коморовського, який у цей час перебуватиме в Україні з візитом.
На жаль, виставка триватиме всього три дні — з 25 по 27 листопада. Як пояснив директор заповідника «Биківнянські могили», це пов’язано з тим, що в «Мистецькому арсеналі» надто щільний графік виставкових заходів, усі вони розписані заздалегідь. Тому поспішайте побачити правду, яку від нас приховували десятки років, поспішайте віддати шану тим, чиє життя несправедливо і передчасно обірвалося в Биківні. Вхід на виставку — безкоштовний.