У будівлі Донецького пенсійного фонду вчора другий день поспіль голодували ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС. Попри обіцянки влади, вирішення питання соціального забезпечення «чорнобильців» практично не зрушило з мертвої точки. Учора з мітингувальниками зустрілися голова Донецької обласної ради Андрій Федорук та голови постійних комісій облради Олександр Бобков і Микола Загоруйко. «Як депутати обласної ради у межах своїх повноважень ми можемо надати матеріальну допомогу тим людям, які її гостро потребують. Наразі виділено вже 40 тисяч гривень, які отримають одинадцять осіб, згідно зі списками, представленими учасниками акції», — пообіцяв голова облради. Він також повідомив, що невдовзі буде складено список ще із 63 осіб, яким буде надано матеріальну допомогу.
«Усе це брехня і провокація. Можливо, комусь із «барського плеча» і кинули якісь гроші, але зрозуміло, що одноразові виплати кільком інвалідам не вирішать питання, яке сьогодні стоїть гостро для десятків тисяч наших співгромадян. Ми налаштовані стояти під стінами Пенсійного фонду доти, доки не отримаємо відсуджених нами пенсій», — прокоментував слова пана Федорука учасник акції Василь Лабунін. «Повернути нам пенсію, а не подачки. Минулого місяця заплатили нам, а в цьому знову зняли. Вимагаємо скасувати ухвалений ними закон про те, щоб Кабмін керував нашими пенсіями — щоб повернувся суто наш закон!» — підтримав свого колегу інвалід 2–ї групи, пенсіонер–«чорнобилець» Петро Голованенко.
Економічну складову проблеми виплат «чорнобильцям» озвучив «губернатор» Донеччини Андрій Шишацький: «Скорочення на даний момент: за рішенням судів у Донецькій області середня пенсія була близько 5 тисяч 300 гривень. Після того, як було вилучено першу частину цієї пенсії, вона в середньому склала 1,5—2 тисячi гривень. Тобто люди, у порівнянні з рішенням судів, недоотримали 3–4 тисячі гривень». Голова облдержадміністрації запевнив, що він, зі свого боку, постійно спілкується з представниками уряду, готує статистику, фактичний матеріал і найближчим часом збирається їхати до Києва. А зараз над вирішенням проблеми працює урядова група, яку очолює віце–прем’єр–міністр Сергій Тігіпко. Тим часом Микола Азаров не збирається відвідати своїх земляків, зіславшись на те, що в Донецькій області «достатньо відповідальних керівників».
Учора зранку біля будинку Головного управління пенсійного фонду Донецької області вирували пристрасті. Частина «чорнобильців» вийшла із приміщення, аби взяти участь у мітингу на подвір’ї біля наметового містечка. Але назад у будівлю їх уже не пустили. «Правоохоронці перекрили вхід і не пускають нас до зали попри те, що вчора Андрій Шишацький пообіцяв нам особисто, що зможемо безперешкодно заходити й виходити, — скаржиться Василь Лабунін. — Звичайно, люди обурені таким ставленням. Дехто пропонує штурмувати приміщення Пенсійного фонду, проте ми не піддаємося на провокації й налаштовані вирішувати питання цивілізовано».
Напередодні вночі одному з учасників голодування стало зле, тож його забрала карета швидкої допомоги. Загалом упродовж першої доби голодування до медичних закладів доправили трьох учасників акції. Коли цей матеріал готувався до друку, біля будівлі обласного управління ПФ проходив мітинг за участі 1,5–2 тисяч «чорнобильців». Вимоги їхні залишалися незмінними: зустрітися із земляком Азаровим і повернути раніше задекларовані законні соціальні гарантії. Інформацію про насильницьке захоплення Пенсійного фонду вони спростовують.
За словами учасників акції, матеріальну допомогу їм готові надати «чорнобильці» із Західної України. А ліквідатори з інших областей, зокрема сусідньої Луганської, готові ось–ось приєднатися до протесту.
За розпорядженням місцевої влади, в наметове містечко завезли біотуалети, постійно чергує служба швидкої допомоги. Нагадаємо, що в безстроковій акції голодування зголосилося взяти участь 218 «чорнобильців» iз Донецької області. Загалом в області налічується понад 13 тисяч пенсіонерів–«чорнобильців».