Позавчора у Белграді міністри закордонних справ Сербії, Хорватії, Чорногорії та Боснії і Герцеговини підписали декларацію під назвою «Спільна регіональна програма», покликану розв’язати проблему біженців — жертв воєнних конфліктів на теренах колишньої Югославії першої половини 1990–х. Унаслідок воєн за перерозподіл територій між колишніми республіками СФРЮ після проголошення ними незалежності мільйони людей були змушені залишити свої домівки, і щонайменше 200 тисяч із них досі не повернулися до попередніх місць проживання. Понад 70 тисяч біженців роками залишаються в тимчасових таборах. Багато з них не мають паспортів та інших документів, які посвідчують особу.
На зустрічі в Белграді глави чотирьох МЗС також домовилися, що їхні країни на початку наступного року організують конференцію донорів, щоб зібрати 580 мільйонів євро — це мінімальна сума, потрібна для реалізації цієї програми.
Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніо Гутьєрес та європейський комісар із розширення й політики сусідства Штефан Фюле висловили міжнародну підтримку намірам балканських держав узгодити питання біженців. Фюле пообіцяв, що принаймні половину коштів на програму виділить Євросоюз. Фінансову підтримку обіцяли й ООН та США.
Усі підписанти декларації висловили впевненість, що впродовж наступних п’яти років проблему балканських біженців вдасться повністю розв’язати. «Нашим спільним моральним, гуманістичним та політичним завданням є виконання зобов’язань перед біженцями і переміщеними особами. Це потрібно зробити чесно та з урахуванням їх власного вибору — чи бажають вони повернутися до своїх домівок, чи повністю інтегруватися там, де мешкають тепер, щоб упевнено будувати своє майбутнє», — заявив міністр закордонних справ Боснії і Герцеговини Свен Алкалай.