«Українці Придністров’я не є національною меншиною — вони становлять титульну націю. З особливим теплом і любов’ю вони зберігають рідну мову, навчають дітей і шанують пам’ять предків і джерела своєї історичної Батьківщини — України, — так привітав українську громаду, ще й українською мовою, лідер Придністров’я Ігор Смирнов.
Привід — 20–річчя Спілки українців Придністров’я, місце — Палац республіки у Тирасполі. В залі зібралися голови всіх районних товариств української культури імені Олександра Бута (пам’ять про засновника Спілки вшанували хвилиною мовчання). За словами нинішнього очільника Спілки Леоніда Ткачука, нині вона об’єднує близько 30 тисяч членів.
А ще були шановані гості з України та Молдови й численні подарунки. Поет Іван Драч відзначив роль пана Смирнова у відродженні українства в регіоні. Мовляв, «хто б міг подумати, що цей русак iз Камчатки здатен на таке». І дійсно, нині в школах Придністров’я вивчають українську мову 16 тисяч дітей, ще для тисячі малят вона є рідною у дитячих садочках. Надзвичайний і повноважний посол України в Молдові Сергій Пирожков відзначив ще й те, що українці Придністров’я оберігають історичну пам’ять, зокрема, встановлюють пам’ятники i стели Тарасу Шевченку, Івану Мазепі, Пилипу Орлику та iн. Дипломат, на відміну від інших, жодного разу не вжив слова «президент» по відношенню до пана Смирнова. Лише прізвище, ім’я та по батькові.
Голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Ратушний нагадав, що місцеві українці не є в цьому регіоні діаспорою, адже у переважній більшості мають український паспорт у кишені. Пан Ратушний пообіцяв поставити перед владними інституціями в Україні питання про забезпечення виборчих прав українців, що мешкають у невизнаній республіці. Народний депутат Іван Заєць натомість вибачився перед українцями–автохтонами, бо «Україна багато в чому завинила перед вами». Він також закликав українців не опускати руки й замислитися над тим, як «у такий важкий час посилити власну національну ідентичність».
Із нагоди свята відбувся концерт, на якому виступили фольклорні колективи з Придністров’я та гості з України. Групу артистів з Національного хору імені Григорія Верьовки й українську співачку Світлану Сасу (уродженку Придністров’я) присутні зустрічали особливо бурхливими оплесками. Ігор Смирнов вручив ордени та медалі активістам української громади, натомість президія УВКР привезла співвітчизникам чимало українських книжок та розвиваючих програм для малечі.