Західний світ готується до відзначення одного з найвеселіших своїх свят — Хелловіну. За народним повір’ям, у ніч із 31 жовтня на 1 листопада, коли християни (за винятком православних) відзначають День усіх святих, на землю виповзає всіляка нечисть. Коріння цієї традиції сягає ще в дохристиянські часи: понад дві тисячі років тому кельтські племена вважали, що цієї ночі до світу людей приходять сіди — створіння з потойбічного світу, які часто налаштовані вороже до живих земних створінь. А люди, у свою чергу, на Хелловін мають нагоду відвідати потойбічний світ.
У християнському світі День усіх святих було запроваджено 609 року для вшанування тих святих, у яких немає свого свята впродовж року. Назва Хелловін походить від спотвореного староанглійського «Меса всіх святих». Додаткових емоцій додає те, що 2 листопада у західних християн є днем поминання померлих, коли люди масово відвідують цвинтарі.
Найактивніше Хелловін святкують у США та Британії, де на нього з нетерпінням очікують як діти, що цього вечора «наколядовують» цілі торби солодощів, так і дорослі. Одним із головних атрибутів Хелловіну є гарбуз, вичищений зсередини і з прорізаними отворами у вигляді очей та рота, які «світяться» завдяки вставленій свічці. Називається такий овоч Джек–ліхтар. За легендою, ірландський фермер Джек двічі обманював диявола, а після смерті не потрапив ні в рай — бо був грішником, ні в пекло — бо диявол образився. Тож і змушений «ліхтар» вічно тинятися по світу.
За тиждень–два до свята починаються різноманітні фестивалі, головним атрибутом яких є велетенські гарбузи: учасники визначають серед них рекордсменів за розмірами, їдять гарбузову кашу і навіть плавають на човнах, виготовлених із гарбузів. Цього року рекорд побили Джим та Келсі Брайсон із канадської провінції Квебек, що виростили гарбуз вагою понад 800 кілограмів — його виставлено в Ботанічному саду Нью–Йорка.
А на площі Томпкінс у Нью–Йорку цього тижня з нагоди Хелловіну відбувся щорічний костюмований парад собак. Публіка від душі сміялася, оглядаючи «дефіле» сотень лабрадорів, такс, чіхуахуа, тер’єрів, шпіців та інших порід у костюмах відьом, піратів, вампірів, зомбі та іншої нечисті.
Віднедавна Хелловін відзначають і в нас, але без того розмаху, що на Заході, — все–таки це чуже свято. Православна церква взагалі закликає його ігнорувати як «диявольське». Проте навряд чи варто підходити до цього питання так серйозно. Адже перевдягання у відьом та зомбі, виставляння Джеків–ліхтарів тощо — це всього лише весела розвага й маскарад, а зовсім не вшанування нечистої сили.