Десять годин напружених дискусій, десятки літрів випитої кави й переможний результат — підсумки позачергового саміту лідерів держав Євросоюзу, який завершився вчора у Брюсселі о 4–й годині ранку за місцевим часом (о 5–й за Києвом). На підсумковій прес–конференції задоволений президент Євросоюзу Герман ван Ромпей повідомив, що «подолано останні перепони» на шляху до повномасштабної угоди щодо виходу з боргової кризи у єврозоні. Зокрема, учасники саміту досягли згоди про списання банками 100 із 205 мільярдів державного боргу Греції перед приватними позичальниками (власниками грецьких державних облігацій). Це означає, що загальна заборгованість країни, яка останнім часом балансувала на межі дефолту, зменшиться більш ніж на чверть. «Ми прагнемо поставити Грецію на такий шлях, щоб до 2020 року вона зменшила свій державний борг до 120 відсотків вартості ВВП iз теперішніх 162 відсотків», — наголосив ван Ромпей.
Щоб змусити провідні фінансові інституції списати 50 відсотків боргу Греції, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Ніколя Саркозі та директор–розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, яка брала безпосередню участь у переговорах, вдавалися і до вмовлянь, і до погроз. Переломною стала обіцянка, що в разі відмови банкірів списати половину грецького боргу єврозона дасть «зелене світло» для неконтрольованого банкрутства Греції. А в такому разі банки втратили б усі сто відсотків інвестицій у грецькі облігації.
Окрім того, лідери єврозони узгодили питання про «кількаразове» збільшення вже впродовж наступного місяця Європейського стабілізаційного фонду, який зросте з нинішніх 440 мільярдів до 1 трильйона євро, та докапіталізацію до середини 2012 року головних банків ЄС на 106,4 мільярда євро (таким чином, банки збільшать свої капітали, що дозволить їм почуватися впевненіше в кризовий період).
Учасники саміту також висловили задоволення щодо антикризового плану, який представила Італія — один із найбільших європейських боржників.
Судячи з того, що вчора торги на азіатських біржах відкрилися вибуховим зростанням головних біржових індексів, світ повірив у порятунок єврозони. Ухвалений «цілісний антикризовий пакет» Меркель і Саркозі збираються представити на саміті «Великої двадцятки» в Канні 3–4 листопада.