Поколивавшись туди–сюди за прикладом маятника й насмішивши увесь світ, Верховна Рада нарешті визначилася: «зимовому» (тобто нормальному, астрономічному) часу в Україні таки бути. Тож у ніч із суботи на неділю, о 4–й ранку 30 жовтня, не забудьте перевести годинникову стрілку на одну годину назад, тим самим скасувавши літній час.
Стрілки годинників двічі на рік переводять більш ніж у ста країнах світу. Це потрібно для того, щоб наблизити адміністративний час до сонячного. В Україні, нагадаємо, цього року виникли проблеми: за прикладом Москви, Верховна Рада 18 вересня своєю постановою скасувала перехід із літнього часу на «зимовий», а 20 жовтня схаменулася і визнала це рішення таким, що втратило чинність. Згідно з новою постановою, уряд протягом місяця з дня набуття чинності нової постанови має внести на розгляд парламенту проект закону про порядок обчислення часу на території України. Тобто принаймні скасування дії літнього часу цього разу відбудеться у звичному режимі, а далі буде видно.
На думку лікарів та біологів, однозначно судити про переваги чи недоліки переведення годинників не можна, оскільки все залежить від персональних біоритмів кожної людини. «Це пов’язано з біологічним годинником. У мозку людини є окрема група нейронів, що відповідає за наш біологічний годинник, який працює аналогічно до біологічного годинника рослин і тварин. Подiбно до того, як рослини реагують на тривалість світлового дня, закриваючи і розкриваючи пелюстки, реагує й людина, в організмі якої відбувається цiла низка біохімічних процесів. Вони значною мiрою пов’язанi з тривалістю доби та з особистими біоритмами. Тому чітко сказати про доцільність переведення годинників не можна. З точки зору фізіології, зміна часу є шкідливою, оскільки біологічний годинник пов’язаний зі звичками, умовними рефлексами та динамічними процесами людини. Півроку — занадто короткий період часу для зміни всіх цих рефлексів. Це може болісно відобразитися на організмі і викликати стрес. Проте якщо біоритм людини збiгається з біоритмом природи, то ніяких ускладнень не виникатиме й організм не відчує жодних змін», — пояснила «УМ» викладач природничих дисциплін комунального вищого навчального закладу «Олександрійського педагогічного коледжу імені В. Сухомлинського» Галина Столяр.
А от астрономи переконані: жити ми маємо «в ногу» із сонцем: «Перехід на зимовий час необхідний для того, аби сонце раніше вставало і пізніше заходило. Адже якщо не переводити стрілки, то нам доведеться зранку вставати, ще коли буде дуже темно. Оскільки це не підходить багатьом українцям, а особливо мешканцям Західної України, де діти в темряві мали б добиратися в школу, було вирішено повернути зимовий час. Сонце має встигнути піднятися до того, як прокидаємося ми», — зазначив у розмові з «УМ» заступник директора Астрономічної обсерваторії Одеського національного університету ім. І. Мечнікова Микола Кошкін.