Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору–геноциду 1932—1933 років, до складу якого входять академіки Ігор Юхновський та Микола Жулинський, письменник Євген Сверстюк, генеральний секретар Світового конгресу українців Стефан Романів, історики, культурні діячі та правозахисники, закликає Президента, Генпрокурора, севастопольську владу та прокурора Криму заборонити розміщення портретів Сталіна на міському транспорті Севастополя. У зверненні до перелічених адресатів інтелігенція закликає не допустити появи транспорту «із зображенням тирана».
Нагадаємо, раніше ініціативу оздобити автобуси й тролейбуси зображеннями Сталіна озвучили буцімто громадські діячі Росії, організатори проекту «Автобус перемоги». Аналогічний 7 листопада запускає влада Москви — з нагоди 70–річчя параду 1941 року на Красній площі. Російський блогер Борис Рожин висловив переконання, що влада Севастополя підтримає ініціативу, а координатор регіональних запусків проекту Андрій Блінський навіть розповів, що таку саму акцію вони намагалися запустити в Києві. Проте «там є певні труднощі — ми не впевнені, що (столична) влада пропустить такий автобус».
Та хто для Кремля герой, того в Україні визнано злочинцем. Підписанти листа Громадського комітету наголошують, що така ініціатива суперечитиме низці європейських документів, зокрема Декларації Європейського парламенту щодо проголошення 23 серпня Європейським днем пам’яті жертв сталінізму і нацизму, і звертають увагу Генпрокурора Віктора Пшонки, що «постановою Апеляційного суду міста Києва від 13 січня 2010 року Йосип Сталін визнаний особою, яка умисно організувала геноцид українців». «Розміщення портретів Сталіна на транспортних засобах є порушенням норм вітчизняного законодавства, суперечать правовій оцінці європейських структур і, врешті, є наругою над пам’яттю мільйонів загиблих. Подібні дії ставлять під сумнів правовий характер держави Україна, її орієнтацію на загальноєвропейські цінності», — сказано в листі.
«З одного боку, є очевидним, що Сталін є злочинцем. Підтвердженням цього є рішення суду. Проте, як на мене, значно серйознішою є моральна складова справи: якщо портрети таки з’являться на громадському транспорті, це свідчитиме, що влада схвалює вшанування тирана, який вчинив геноцид не лише мільйонів українців, а й депортував десятки тисяч кримських татар, яким тепер нав’язують портрети Сталіна в Севастополі, — зауважив у коментарі «УМ» член Громадського комітету iз вшанування пам’яті жертв Голодомору–геноциду 1932—1933 років Володимир В’ятрович. — Якщо українська влада заявляє, що держава рухається в Європу, вона повинна відреагувати. Адже для Європи поява транспорту із зображенням Гітлера була б варварством. І чинна влада десь це розуміє. Згадайте хоча б один iз роликів до Євро–2012 про Харків, у якому свідомо на комп’ютері прибрали пам’ятник Леніну в центрі міста».
Наразі, за словами В’ятровича, Комітет очікуватиме реакції Президента та правоохоронців, яких просять «негайно втрутитися в ситуацію та покласти край будь–яким спробам впрова–дження сталінізму». Не виключено, що інтелігенція навіть подасть до суду. «Звісно, такий варіант цілком можливий. Утім наразі ми прагнемо отримати оцінку найвищого керівництва України», — додає пан В’ятрович.
А ТИМ ЧАСОМ...
Днями Луганський окружний адміністративний суд відмовився визнати незаконним рішення Луганської облради про вивішування прапора Перемоги у річницю початку Великої Вітчизняної війни. Нагадаємо, в червні Конституційний Суд визнав незаконним використання червоного прапора нарівні з державним стягом України.