Підняти рівень правової культури студентів, а зовсім не маніпуляції чи провокації, — такою була основна мета студентського референдуму, який відбувся у понеділок. Так пояснювали свої благі наміри на вчорашній прес–конференції в УНІАНі організатори і лідери студентських організацій — Анатолій Ігнатович та Андрій Черних. За їхніми даними, в нашумілому опитуванні взяли участь понад 77 тисяч студентів iз 111 вишів в усіх областях України (правда, в деяких регіонах це міг бути усього один ВНЗ, тоді як в Києві і Львові — більше десяти). По 102 університетах уже й оброблено дані.
Організатори визнають, що студенти не надто активно включилися в процес голосуваня. Наприклад, у Сумському держуніверситеті проголосували лише 60 осіб, хоча «бюлетенів» завезли аж на тисячу людей. У цілому студенти схвалили всі пункти «бюлетеню». Зокрема, за підвищення стипендій до рівня прожиткового мінімуму висловилися 93% опитаних, за вільний вибір дисциплін — 91%, за незмінність плати за навчання — 93,5%. Підтримку скандальному законопроекту висловило 84% учасників референдуму. Утiм хіба хтось сумнівався, що буде інакше? За словами організаторів, документ дружно й одноголосно підтримали всі ВНЗ за винятком двох — рішуче «ні» законопроекту сказали Прикарпатський університет імені Стефаника та Острозька академія.
А тепер про головне: чому запитання в «бюлетенях» були сформовані у спосіб, який попахує маніпуляцією? Анатолій Ігнатович пояснює, що, мовляв, таким чином до студентів усього–на–всього хотіли донести інформацію про те, які найважливіші пункти є в законопроекті «Про вищу освіту». Щоб коли документ піде на погодження в різні інстанції, ці важливі норми (приміром, про підвищення тієї ж стипендії), не вилучили з проекту. Адже про такі наміри студентські лідери вже мають інформацію. Це, мовляв, дозволить студентській братії масово і рішуче відстоювати свої права...
ДО РЕЧІ
У двох найпрестижніших вишах столиці — Києво–Могилянській академії та Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка — референдум не проводили. Микола, студент фізичного факультету з «Шевченка», пояснив відмову вишу брати участь у голосуванні так: «Наш студентський парламент вирішив не проводити цей референдум, оскільки більшість студентів не читали того законопроекту і навіть в очі його не бачили. То який сенс цікавитися їхньою думкою? Студентів не повинні використовувати в політичних іграх».
Утiм організатори референдуму вважають, що в КНУ референдум таки... відбувся. Адже проголосувати можна було в електронному вигляді. Але наскільки легітимним є таке «волевиявлення»? Якщо під час «паперового» голосуваня спостерігачі пильнували, аби бюлетені заповнювали тільки студенти, а не викладачі (в цьому кореспондент «УМ» особисто переконався), то де гарантія, що через інтернет сказали свою думку дійсно спудеї, а не чиновники з Міносвіти?
А ТИМ ЧАСОМ...
Вступна кампанія–2012 буде на один день коротшою, ніж цьогоріч, — її скорочено у зв’язку з проведенням Євро–2012. Про це йдеться у Правилах вступу до вищих навчальних закладів, які затвердив Мін’юст. Тож подача документів у виші розпочнеться 2 липня та триватиме до 31–го числа цього ж місяця. Умовами вступу передбачено, що абітурієнти зможуть подавати до вишів атестати усіх років, творчі конкурси будуть проводитися з 10 по 31 липня. Як повідомив учора на прес–конференції міністр освіти Дмитро Табачник, мінімальний прохідний бар’єр у Правилах збережено на рівні 124 балів, але за профільними предметами абітурієнт повинен мати не менше 140 балів.