Добре бути президентом, особливо під час виборчої кампанії — можна щодня обніматися з гарними дівчатами, і дружина тобі й слова не скаже. Принаймні нинішній очільник США Барак Обама цим правом користується на повну. Щодня через його обійми проходять десятки чарівних молодих американок. Щоправда, нечарівних і немолодих — не менше. Адже глава Білого дому нікому не відмовляє в праві потиснути йому руку, поцілувати в щічку, сфотографуватися «в обнімку», часто заходить «перекусити» й поспілкуватися з відвідувачами у якомусь із пересічних фаст–фудів...
А все тому, що цими днями Обама перебуває в черговому передвиборчому турне країною. І байдуже, що до президентських перегонів залишається більше року — втрачати не можна й секунди. Адже на тлі економічної кризи Бараків рейтинг постійно падає, і якби вибори відбулися найближчим часом, він їх, швидше за все, програв би республіканцям.
Ті, до слова, свою популярність дедалі нарощують (прошарок виборців, яким байдуже, за представника якої з двох партій голосувати — аби було видно перспективу, в Америці досить значний). Зараз у них у розпалі праймеріз — внутріпартійні вибори кандидата, який змагатиметься за пост президента з Обамою. Як свідчать соціологічні опитування, найбільші шанси на перемогу не лише у праймеріз, а й на президентських виборах має темношкірий представник Республіканської партії Герман Кейн. Колишній власник мережі піцерій Godfather’s Pizza впевнено обійшов екс–губернатора штату Массачусетс Мітта Ромні й губернатора Техасу Ріка Перрі. Якби вибори відбулися позавчора (нагадаємо, день голосування у США — вівторок), Кейн набрав би щонайменше 43 відсотки голосів, тоді як Обама — максимум 41 відсоток. Звісно, варто враховувати той факт, що вибори у США непрямі — вирішальними є голоси не пересічних громадян, а виборщиків від кожного штату. Тому, скажімо, Джордж Буш у 2000–му переміг Альберта Гора, хоч і набрав менше голосів звичайних виборців. Проте й у даному випадку ця особливість виборчої системи знову спрацьовує, швидше, на користь республіканця, ніж демократа Обами.
На тлі всього цього глава держави, який нещодавно визнав, що готовий і до програшу, активно взявся нарощувати свою популярність у народі. І вирушив у чергове автобусне турне — нібито з метою донести до громадян важливість ухвалення Конгресом законопроекту, спрямованого на боротьбу з безробіттям. Проте опозиція обурена: там вважають, що турне відкрито передвиборче, хоча фінансують його з державного бюджету (графа «забезпечення діяльності президента»).
«Ніколи ніхто з нас не бачив, щоб президент на гроші платників податків займався такими справами. Це неправильно. Мені, скажімо, не потрібен був автобус, оплачений і побудований американським урядом та платниками податків», — заявив сенатор від Республіканської партії Джон Маккейн, який опонував Обамі на президентських виборах 2008 року. За його словами, немає жодного сумніву в тому, що поїздки чинного глави держави штатами є частиною передвиборчої кампанії, а «займатися настільки масштабною агітацією на державні гроші — неприпустимо».
Обурив Маккейна і сам автобус — мовляв, дуже вже потворний. Нагадаємо, броньований чорний бус, виготовлений спеціально для поїздок президента штатами у двох екземплярах, коштує близько 1,1 мільйона доларів і оснащений усім необхідним для тривалих подорожей. Хоча для Обами вони не такі й тривалі — відстань між штатами він долає літаком, а у спеціально підігнаний до аеродрому автобус (один із двох) пересаджується лише для внутріштатних поїздок.
Білий дім наполягає, що ця поїздка — не передвиборча, а офіційна. Тому, мовляв, природно, що оплата авіаперельотів, двох автобусів, які належать Секретній службі, технічного оснащення й охорони заходів за участю президента, а також проживання та харчування Обами і його помічників лягає на плечі держави. При цьому у Вашингтоні нагадують, що спеціальний броньований автобус буде надано й конкуренту Обами — звісно, після того, як Республіканська партія назве свого єдиного кандидата.