Скасування візового режиму не спричинить масової хвилі еміграції українців до країн Європейського Союзу, зате стане для багатьох наших співвітчизників нагодою побачити світ і повернутися додому з новими враженнями. Такі висновки можна зробити з результатів загальнонаціонального соціологічного дослідження міграційних настроїв населення України, яке провів Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» спільно з аналітичними центрами громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» (опитано 3002 особи, похибка вибірки — до 1,8%).
Як свідчать дані цього опитування, чітко визначилися зі своїм бажанням виїхати за кордон на тривалий термін (понад півроку) 5% громадян України. А переїхати на постійне проживання чи принаймні тимчасові заробітки — за умови, що ситуація в країні не зміниться чи ще більше погіршиться, прагнуть 7% респондентів. Загалом «постійно чи часто» про можливість поїхати до країн Євросоюзу думає 11% людей, а «ніколи чи дуже рідко» — 69%.
При цьому наявність візового режиму з ЄС абсолютна більшість опитаних не вважає значною перепоною для еміграції чи трудової міграції. Тобто тих, хто хоче виїхати назавжди, потреба вистоювати в чергах і принижуватися заради отримання шенгенської візи не зупинить. Натомість для українців, які охоче помандрували б за кордон із туристичною метою, візовий режим є помітною перешкодою.
Виїжджати наші співгромадяни прагнуть передусім до тих країн, культура яких їм подобається, де мешкають їхні родичі чи знайомі: до держав Європи (40%), Росії (19%) та США й Канади (14%). Із європейських країн українців найбільше приваблюють Німеччина та Італія(по 22%), а також Франція (17%).
Водночас реальний досвід виїзду за кордон мають лише 12% респондентів. Від поїздки за межі держави людей стримує передусім нестача коштів. Хоча в разі скасування візового режиму з Євросоюзом можливістю ознайомитися з тамтешніми цікавинками готові негайно скористатися 15% опитаних.
Ключовим чинником, що впливає на прагнення українців виїхати за кордон, є соціально–економічна ситуація в нашій державі. 36% опитаних негативно оцінюють її зміни за останній рік. Щодо подальших перспектив, то розподіл оптимістів і песимістів майже симетричний — 33% і 32% відповідно. Ще третина громадян вважає, що змін не станеться взагалі.
ДО РЕЧІ
З 2014 року отримати шенгенську візу можна буде тільки після проходження процедури дактилоскопії. Ця вимога вже третій день як діє для громадян північноафриканських держав, а впродовж наступних двох років її дію буде поширено й на інші країни, що не входять до Шенгенської зони. Як сказано в повідомленні, розміщеному на сайті Єврокомісії, з 11 жовтня у 25 країнах Шенгенської угоди запущено в дію нову інформаційну візову систему VIS. Вона дозволить прискорити процес обробки заяв на візи завдяки використанню оцифрованих відбитків пальців і фотографій, а також забезпечити швидкий обмін даними про короткострокові візи між усіма країнами Шенгенської зони. Першими до системи було підключено консульства країн ЄС у Північній Африці, далі настане черга країн Близького Сходу та Азії. До 2014 року VIS запрацює в усіх 2,5 тисячі консульств країн Шенгенської угоди у світі.