Датовані 1947–48 роками документи формувань ОУН–УПА, що дiяли на теренах частини Тернопільської області та Радивилівського і Дубенського районів Рівненщини, пролежали в землі запакованими у звичайний бідон майже 63 роки. І лише у липні цього року пошукова група Українського козацтва «Волинська Січ», працюючи на півдні Дубенського району, наштовхнулася на схованку. Цінний бідон передали в Інститут дослідів Волині, що діє при Рівненському краєзнавчому музеї, де архів і досі розшифровують науковці. Презентацію перших досліджених ученими матеріалів провели днями у Рівному, приурочивши до 69–ї річниці створення УПА.
Про існування секретної схованки знали давно. Учасник визвольних змагань, батько місцевого жителя Василя Савелюка, після повернення із заслання вказав сину приблизне місце схову. Пошуки ж почалися лише після проголошення Україною незалежності. Слід сказати, що пан Савелюк згадав місце дуже приблизно — він показав квадрат у лісі площею ледь не з гектар. Ясно, що це дуже ускладнило пошук. Та нарешті Микола Музичук, активіст козацької організації, та його колеги з експедиції, які з металошукачем прочісували дубенські ліси, виявили оцинкований молочний бідон, заритий на глибині приблизно метр. У такому «сейфі» зберіглися майже сто документів. Вони були упаковані у 14 герметичних пакетах і опломбовані сургучевою печаткою.
У бідоні виявили архів служби безпеки ОУН Кременецького надрайону. На багатьох документах стоїть гриф «строго довірчо», «тільки для службового вжитку». Знайдені документи також містять велику кількість інформації про репресивні заходи, терор, побори та інші численні злочини НКВС–МДБ у цьому районі. Наведено й факти діяльності псевдоповстанських груп, що були створені органами для компрометації визвольного руху.
«Документальний архів зберігся в досить не поганому стані, 85 відсотків піддається прочитанню, — розповів науковий співробітник Іституту дослідів Волині Ігор Марчук. — Ці документи дадуть змогу глибше розібратися в історії періоду визвольних змагань».