Хоч рішення про перейменування у селі Райлів Стрийського району вулиці Миру на вулицю Вояків батальйону «Нахтігаль» було прийнято одноголосно депутатами місцевої, Нежухівської, сільради, одразу почалися суперечки. Про те, що рішення це вже активно критикують, свідчить і реакція його ініціатора — вихідця з Райлова, нині депутата Стрийської райради від ВО «Свобода» Мар’яна Берездецького. Учора, коли повідомлення про нову назву вулиці стало набутком широкої громадськості, він відмовлявся від коментарів пресі, песимістично примовляючи: «Ви ж усе одно погано напишете»...
Проте львівські історики переконані: вулиця з такою назвою має право на життя. Андрій Козицький, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Львівського національного університету ім. Івана Франка, зауважує, що за батальйоном «Нахтігаль» немає жодних військових злочинів. «Це фронтова структура, тож якби її бійці були помічені в якихось кримінальних діях, то це вже було би відомо, — резюмує науковець. — Батальйон «Нахтігаль» досить короткий час брав участь у боях на східному фронті на боці вермахту. Він був розформований вже наприкінці літа 1941 року. Щоправда, його бійці в подальшому служили в інших підрозділах і, можливо, їхні дії якось кидали певний відблиск на історію батальйону. Але історія батальйону «Нахтігаль» має право бути назвою вулиці, як і, скажімо, назва 30–го піхотного полку. Це полк австрійської армії, більшість якого становили українці. Утім оскільки Австро–Угорська імперія давно відійшла в минуле, то ніхто би не вчепився в ту назву».
Щодо нинішнього прецеденту в Райлові, то, на думку коментатора «УМ», це позитивний факт: «Українці зараз мають підстави відчувати себе в загрозливій ситуації у власній державі — триває наступ на українську культуру, мову. І те, що вулицю перейменували на честь батальйону «Нахтігаль», є свідченням того, що в цьому конкретному місці українці є господарями і можуть перейменовувати вулиці так, як вважають за потрібне. Звичайно, це може прозвучати провокативно, як певний виклик. Але сучасний світ, на жаль, досить однобокий у прихильності до лівих сил та ідей. Якби, до прикладу, назвали вулицю на честь Ернеста Че Гевари, ніхто б не звернув уваги, хоча для багатьох людей він є неакцептованою особистістю».
Христина ІНЖУВАТОВА