Доля єврозони і, можливо, самого євро вчора залежала від Словаччини. Невелика країна, яка приєдналася до ЄС у передостанньому «пакеті розширення» 2004 року, переживає зараз не найкращі часи. Кількамісячна політична криза, за якою партнери по Євросоюзу досі спостерігали хіба що з легким занепокоєнням, тепер поставила під загрозу не лише словацьку, а й загальноєвропейську економіку: через суперечки в правлячій коаліції офіційна Братислава не могла вирішити, чи ратифікувати великий антикризовий план єврозони. Зокрема, йдеться про розширення повноважень Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) та внеску в нього Словаччини — останньої держави, яка ще не підтримала цей пакет заходів iз порятунку єдиної європейської валюти. Напередодні компанію їй складала Мальта, але після довгих дискусій тамтешні політики вирішили таки підтримати стабфонд.
Оскільки для розширення його фінансування і повноважень потрібна згода всіх 17 держав–учасниць зони євро, в очікуванні рішення словацької влади керівництву Європейського Союзу довелося навіть на тиждень (з 17 на 23 жовтня) перенести саміт ЄС у Брюсселі. Нагадаємо, згідно з рішенням, яке міністри фінансів Євросоюзу ухвалили на своєму засіданні в липні, фінансування EFSF має перевищити нинішню планку у 440 мільярдів євро. Окрім того, стабфонд має отримати право скуповувати державні облігації держав єврозони і надавати кредити урядам та банкам тих «слабких ланок» ЄС, які цього потребують.
Увесь ранок вівторка словацькі урядовці провели в суперечках щодо того, чи варто одній із найбідніших країн єврозони рятувати своїм коштом кризову Грецію. Деякі сили коаліції, передусім Партія свободи і солідарності, виступали категорично проти, наголошуючи на тому, що «тут аби свою економіку врятувати». Інші наполягали на тому, що коли в разі дефолту Греції євро покотиться на дно, найболючіше це вдарить саме по найслабших членах єврозони.
Вирішальне голосування в парламенті було призначене на вчора по обіді (на той час, коли словацькі законодавці мали ухвалити рішення, цей номер «УМ» уже було здано до друку), і передбачити його результати не наважувався ніхто. Не маючи певності, чи вдалося їй переконати найбільш упертих партнерів по більшості, прем’єр–міністр Словаччини Івета Радічова висловлювала надію на те, що позицію уряду може підтримати парламентська меншість, передусім Соціал–демократична партія колишнього прем’єр–міністра Роберта Фіцо. Щоправда, в такому разі доведеться прийняти його умови: Фіцо наполягає на проведенні дострокових парламентських виборів. Утім у тому разі, якщо рішення парламенту буде негативним, пані прем’єр сама пообіцяла піти у відставку, тож шансів утриматися на посаді в неї небагато.
А поки словацькі політики дискутували, європейські біржі лихоманило. Фондові індекси невблаганно повзли донизу, учасники торгів нервували, курс євро падав (до 1,35 євро за долар США). Хоча навіть позитивне рішення словацького парламенту навряд чи надовго стабілізує єдину європейську валюту. Адже з огляду на критичну ситуацію Італії, чий розмір боргу впевнено прямує до 2 трильйонів євро, а також значні проблеми Іспанії та Португалії, країнам єврозони, швидше за все, незабаром знову доведеться переглядати питання про збільшення фінансування стабілізаційного фонду.