У кризові часи в демократичних державах правлячій політичній силі рідко вдається втримати владу на чергових виборах. Адже хоч би якими правильними були її дії, виборці однаково пов’язують усі негаразди з чинним керівництвом держави. Проте польська «Громадянська платформа» довела: зберігати довіру народу, будучи при владі, таки можливо. На парламентських виборах, що відбулися в Польщі минулої неділі, «ГП» впевнено здобула перемогу. Після підрахунку 93% бюлетенів партія прем’єр–міністра Дональда Туска та президента Броніслава Коморовського здобула 39% голосів виборців. Найближчі переслідувачі й найзатятіші опозиціонери з «Права і справедливості» Ярослава Качинського перетнули позначку в 30%. При цьому явка на виборах була досить низькою — близько 48%.
Згідно з польським законодавством, уряд формує партія, що перемогла на виборах. Це означає, що вперше з 1989 року чинний прем’єр–міністр Польщі збереже свою посаду. Хоча для більшості в 460–мандатному Сеймі тих 200 із гаком місць, які отримає «Громадянська платформа» після остаточного підрахунку голосів, буде замало. Отже, доведеться з кимось єднатися. Як припускають аналітики, найвірогідніше, «ГП» залишиться в коаліції з Партією селян, яка здобула понад 8,5% голосів виборців (близько 30 місць).
Не чекаючи на офіційні підсумки голосування, які, швидше за все, оприлюднять 11 жовтня, Дональд Туск оголосив про перемогу своєї політичної сили, а Ярослав Качинський визнав поразку. Польські політологи називають чергову невдачу брата загиблого в Смоленській катастрофі 10 квітня 2010 року Леха Качинського остаточним розгромом і пророкують лідерові «ПіС» поступовий спад політичної активності.
Окрім названих вище партій, до парламенту з 8,2% голосів (при 5–відсотковому бар’єрі) проходить також Союз лівих демократичних сил, очолюваний чинним віце–прем’єром Вальдемаром Павляком.
А чи не найбільшою сенсацією, хоча й добре передбачуваною з огляду на передвиборчі рейтинги, стало третє місце Руху Палікота — партії, яку створив колишній однопартієць Туска, мільйонер Януш Палікот. Набравши майже 10% голосів, ексцентричний політик довів, що передвиборчі обіцянки легалізувати легкі наркотики та забезпечити безкоштовну роздачу презервативів можуть складати потужну конкуренцію серйозним програмам економічних і політичних реформ. Хоча, на думку експертів, саме успіхи в економічній політиці допомогли правлячій «Громадянській платформі» втриматися при владі. Адже, попри загальноєвропейську кризу, економічне зростання в Польщі цього року сягнуло 4%.
АВТОР СЕНСАЦІЇ
46–річний випускник філософського факультету Католицького університету Любліна, екс–власник винно–горілчаного бізнесу, мільйонер Януш Палікот у політиці вже не новачок. 2005 року він вступив у партію «Громадянська платформа» і був обраний від неї депутатом польського Сейму. Через рік продав свою частку в бізнесі і з головою поринув у парламентську діяльність. Щоправда, відомий не так своєю законотворчістю, як екстравагантними витівками та висловами.
Зокрема, Палікот кілька разів звинувачував покійного президента Польщі Леха Качинського в алкоголізмі, а його брата Ярослава — в гомосексуалізмі. Польська преса охрестила його «головним політичним блазнем», а однопартійці з «Громадянської платформи» потайки мріяли здихатися скандального соратника.
Рік тому Палікот сам вийшов із партії і 2 жовтня 2010 року скликав конгрес на свою підтримку, участь у якому взяло понад 4 тисячі однодумців. Тоді ж було оголошено про створення руху «Сучасна Польща» як основи для нової політичної партії.
На парламентські вибори 2011 року «Рух Палікота» пішов із програмою, в якій, зокрема, обіцяв скасувати уроки релігії, запроваджені в школах католицькою церквою, змусити її платити податки, легалізувати марихуану та інші легкі наркотики, узаконити шлюби між представниками сексуальних меншин, ліквідувати Сенат і скоротити кількість депутатів Сейму тощо. Також Януш Палікот пообіцяв у разі своєї перемоги забезпечити безкоштовну роздачу презервативів та безкоштовний інтернет для всіх поляків. Щоправда, жодного разу не уточнив, з яких джерел держава братиме фінансування на виконання цих «цяцянок».
Як зазначають соціологи, найбільшою популярністю «прогресивна» програма «Руху Палікота» в католицькій Польщі користувалася серед молоді. З тих понад 1,3 мільйона виборців, що за нього проголосували, переважна кількість — люди від 18 до 25 років. Згідно з опитуваннями, за Палікота віддав свій голос кожен четвертий поляк такого віку.