Уже наступного дня після відповідного рішення суду банк має право виселити з квартири боржника, який, приміром, не сплачує кредит. Така неприємна новація прописана в Законі «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України відносно урегулювання правових стосунків між кредиторами і споживачами фінансових послуг», нещодавно ухваленому Верховною Радою. Можливо, саме це пояснює кредитну активність багатьох банків, які постійно спрощували процедуру i видавали так звані «ризикові» кредити практично без підтвердження платоспроможності людини, яка позичала в банку гроші.
Ще в березні цього року ВР ухвалила закон, що дозволяв виселяти боржників з їхнього житла, якщо борг (перед банком чи за комунальні послуги) перевищує суму в 10 тисяч гривень і людина не має рухомого майна, яке мають продавати з аукціону в першу чергу. Проте процедура виселення могла затягнутися на роки, якщо невдаха–позичальник подавав апеляцію до суду. Відтепер же банк має право відібрати квартиру, щойно отримає судове рішення про відчуження майна.
Історія цього «драконівського» закону тягнеться ще з березня, коли народні обранці ухвалили його в першому читанні. Він надавав право кредиторам отримати повні відомості про боржника, а також забороняв громадянам чинити спротив виконавчій службі, яка прийшла вилучати рухоме чи нерухоме майно. Крім того, боржника могли не випустити за кордон. А якщо рішення суду вже вступило в силу, оскаржити його в суді боржник уже не мав права.
У липні Нацбанк оскаржив у суді пункт про примусове виселення громадян як такий, що суттєво обмежує їхні права, але тепер парламентарії повернули вигідне банкам положення у ще більш жорсткій формі.
На жаль, юристи, до яких «УМ» звернулася по консультацію, станом на вчора прокоментувати нововведення не змогли. Бо остаточний варіант закону несподівано виявився «засекреченим» — знайти його на сайті Верховної Ради не вдалося...