У пустелі Атакама в Чилі запрацював найпотужніший та найдосконаліший у світі радіотелескоп ALMA. Ця абревіатура розшифровується як Atacama Large Millimeter Array — «Атакамська велика міліметрова матриця» — спільний проект учених та урядів Європи, Північної Америки, Східної Азії та Чилі, метою якого є будівництво в Атакамі найбільшої астрономічної обсерваторії на планеті. По завершенні цього будівництва у 2012 році в пустелі вишикується ціла низка величезних пересувних антен–тарілок, що збирають інформацію з космосу. Вартість проекту — близько 1,3 мільярда доларів.
Учора астрономи Атакамської обсерваторії урочисто повідомили, що за допомогою радіотелескопа–велетня вдалося зробити перші знімки. За словами фахівців, ця апаратура може надати інформацію про віддалені космічні тіла, які раніше були недоступні людському оку. Навіть перші фото викликали захват у вчених, які сподіваються дізнатися багато нового про процеси формування зірок та планет, взаємодію галактик і таємниці зародження Всесвіту.
Обсерваторія ALMA розташована на високогірному пустельному плато на великій відстані від будь–яких міст та населених пунктів. Уночі там, майже як у космосі, панує повна темрява, яку порушує тільки сяйво небесних світил, тому спостереженням ніщо не заважає. «Кращому зору» телескопа допомагає й те, що обсерваторія розташована на висоті п’ять кілометрів над рівнем моря, де повітря настільки розріджене, що атмосфера мінімально спотворює отриману з космосу картинку. Такі умови дозволяють досконалому телескопу, який став вінцем співробітництва астрономів різних країн, зазирнути в найвіддаленіші куточки Всесвіту.
«Альма» працює у міліметровому та субміліметровому діапазонах хвиль, повідомляє сайт обсерваторії. У роботі телескопа застосовуються радіотехнології, які дозволяють досліджувати світлові хвилі,що занадто далекі для того, щоб їх могло розпізнавати людське око, і занадто холодні, щоб їх могли реєструвати телескопи, які працюють в інфрачервоному діапазоні. Саме тому новий телескоп здатен побачити найбільш таємничі «закутки» космічного простору — області формування галактик, утворення зірок та планет.
На даний момент в обсерваторії запущено лише 16 із запланованих 66 параболічних антен. Але навіть їх достатньо для початку досліджень. Дані, які надходять iз кожної антени, збирає та обробляє в єдину проекцію один із найбільш потужних у світі суперкомп’ютерів ALMA Correlator, який здатен опрацьовувати інформацію зі швидкістю 17 квадрильйонів (квадрильйон — одиниця з 15 нулями) операцій за секунду. Спорудження комплексу ALMA розпочалося 2003 року.