Мер Вільнюса Артурас Зуокас став лауреатом однієї з найвідоміших премій у світі. Яку, щоправда, не назвеш престижною. Литовському політику і підприємцю присудили так звану «шнобелівку», або «антинобеля», — відзнаку за сумнівні досягнення в науці та інших сферах життя. Церемонія вручення Антинобелівської премії, заснованої 1991 року гумористичним журналом Annals of Improbable Research («Аннали неймовірних досліджень»), відбулася минулого тижня в Гарвардському університеті. Цю відзнаку завжди вручають напередодні «справжнього» Нобелівського тижня.
Очільника столиці Литви «шнобелівське» журі відзначило премією миру за дотепний спосіб боротьби з паркуванням у недозволених місцях. На церемонії продемонстрували відеоролик, у якому Зуокас на бронетранспортері переїжджає неправильно припаркований «Мерседес». Після того як мер попередив, що так буде з кожним, кількість порушників правил паркування у Вільнюсі значно скоротилася.
Антинобелівську премію з хімії отримали японські вчені, які винайшли пожежну сигналізацію, що виділяє запах хрону васабі. Протестувавши під час тривалого дослідження близько сотні запахів, включно з тухлими яйцями, науковці встановили: саме васабі пахне настільки різко, що його можна відчути навіть уві сні.
Лауреатом у галузі медицини став професор неврології з РодАйленда Пітер Снайдер, який разом зі своїми колегами встановив: що більше людина хоче в туалет, то гірше працює. Вчені зібрали групу добровольців, які під час комп’ютерного тестування періодично випивали по 250 мл рідини. Із заповненням сечового міхура у піддослідних знижувалася увага й погіршувалася пам’ять.
Шнобелівська премія з біології дісталася групі вчених з Австралії, США та Канади, які з’ясували, що самці жучка златки часто намагаються спарюватися з певної форми пляшками австралійського пива, приймаючи їх за самиць свого виду.
Співробітництво британських та голландських науковців принесло їм «антинобеля» з фізіології: учені встановили, що червонолапі черепахи не «заражають» одне одного позіханням. А в галузі математики перемогли любителі вираховувати кінець світу — за те, що навчили світ розуміти: під час математичних розрахунків варто виявляти обережність. До речі, найближчий Апокаліпсис, передбачений лауреатами, призначено на 21 жовтня.