Українська влада розуміє тільки мову сили. Це красномовно довела акція протесту воїнів–афганців, на яку в кабінетах влади відреагували, можна сказати, просто блискавично. Минулої п’ятниці Прем’єр–міністр Микола Азаров підписав меморандуми з представниками всеукраїнських громадських організацій «афганців» та чорнобильців, які мають врегулювати наболіле «пільгове» питання.
Як повідомляє Департамент інформації та комунікацій iз громадськістю секретаріату Кабміну, під час підписання меморандуму з «афганцями» Микола Янович запевнив: «Для нас і для Президента України соціальний захист ветеранів — це святе, і всі наші можливості ми завжди використовуватимемо для підтримки ветеранів». То як же так сталося, що влада посягнула на святе законопроектом №9127, який, власне, й вигнав під стіни парламенту сотні людей? Нагадаємо, законопроект зачіпав інтереси 36 категорій пільговиків, оскільки в ньому було передбачено ручний режим регулювання пільг Кабінетом Міністрів.
«Не можу сказати, що ми повністю задоволені підписаним меморандумом, — сказав у коментарі «УМ» голова Спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький. — Ми довго торгувалися по всіх показниках. Наприклад, ми поставили перед урядом питання вдвічі підвищити пенсії інвалідам. Але уряд погодився лише на 20–відсоткове підвищення. Відтак ми були змушені погодитися на поступове підвищення: один рік — на 20 відсотків, на другий рік — знову на 20 відсотків, тобто щоб у підсумку все ж таки вийти на збільшення пенсій у два рази. З іншого боку, ми задоволені тим, що повністю знімається той законопроект, проти якого ми виходили під стіни Верховної Ради. Ми тут із хлопцями жартуємо, що принаймні пару років влада до наших пільг руки тягнути не буде». За словами Сергія Червонописького, вищезгадані підвищення будуть закладені в бюджет і вже з наступного року втілені у життя.
Тим часом і «афганський», і чорнобильський меморандуми передбачають створення постійно діючих консультативних рад між урядом і громадськими організаціями для спільного визначення подальших дій iз підвищення рівня соціального захисту. «Для чого ми створюємо Консультативну раду? Для обговорення спільних позицій, для вирішення проблем. Ви маєте бути певні, що двері уряду відчинені для ваших пропозицій», — зазначив Микола Азаров. Мабуть, Микола Янович переконався, що в протилежному випадку ті двері «афганці» і чорнобильці можуть відчинити самі.
А ТИМ ЧАСОМ...
Борис Новожилов, представник організації воїнів–«афганців» «Ніхто, крім нас», написав у «Фейсбуці», що меморандум Червонописького із владою не має за собою жодних юридичних наслідків. Оскільки права і гарантії соціального захисту ветеранів війни передбачено в Законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», лише парламент або український народ уповноважені вносити якісь зміни в ці правовідносини.
У свою чергу, юрист організації «Ніхто, крім нас» Петро Рябенко заявляє, що цей документ підписали не всі «афганці», а тільки лідер Української спілки ветеранів Афганістану Сергій Червнописький. «Він підписав його, не узгоджуючи позицію з іншими учасниками руху «афганців». І таким чином, уже позбавив гарантій соціального захисту понад 100 тисяч воїнів–афганців, — сказав «Спротиву» Петро Рябенко, звинувачучи колегу в продажності. — Червонописький продався владі, оскільки на зустрічі йшлося про фінансування його організації із бюджету».
Тим часом організація «Ніхто, крім нас» має намір 14 жовтня провести в Києві форум громадських організацій, головною темою якого буде питання про необхідність саморозпуску парламенту і проведення масштабної всеукраїнської акції протесту.