Момент каучукової істини

08.06.2004

Сан-Луї i Рiчардс — рятiвники «Тампи». (Фото РЕЙТЕР.)

I в кульмінацій є свої вершини. Саме на таку найвищу точку протистояння піднялися зараз учасники фіналу Кубка Стенлі — останньої серії «плей-оф» найсильнішої хокейної ліги у світі.

Перед шостим, домашнім, матчем «Вогні» Калгарі переважали «Блискавку» з Тампи-Бей за кількістю перемог — 3:2. До омріяного трофея, який канадські клуби востаннє тримали в руках ще в 1993 році році (а власне «Флеймз» — у 1989-му), був лише один крок. Журналісти Країни Кленового Листя відзначали, що головною перепоною між «Калгарі» та Кубком Стенлі є «Стіна Булін» — так у НХЛ називають воротаря «Тампи» Миколу Хабібуліна. 31-річний росіянин має найкращі показники серед усіх колег по амплуа — 93,2 відсотка відбитих кидків, у середньому 1,72 пропущені шайби за гру і п'ять «шат-аутів». У його найуспішнішого суперника — фіна Мікки Кіпрусоффа з «Калгарі» — ці цифри трохи гірші: 93,1 відсотка , 1,82 гола й ті ж п'ять матчів, відстояні «на нуль». А ось що навряд чи могли врахувати амбітні канадці, так це фактор суддівства. Особливо після того, як Ліга, в якій практично не прийнято обговорювати арбітраж, пішла на нехарактерний для себе крок, замінивши раніше призначених арбітрів шостого матчу фінальної серії. Замість Керрі Фрезера і Бреда Уотсона, чия робота в четвертій грі зазнала суворої критики, суддями призначили Білла Маккрірі й Стівена Уолкома. (У поєдинку №4 дії арбітрів викликали нарікання завдяки двом вилученням у складі «Калгарі», внаслідок яких «Тампа-Бей» отримала подвійну чисельну перевагу й закинула єдину в матчі шайбу, що принесла «Блискавці» перемогу.) Забігаючи наперед, скажемо, що саме помилка «кращих» рефері не дозволила канадцям відсвяткувати взяття Кубка Стенлі вже минулої неділі...

Оглядачі відзначають, що «Тампа», яка більшу частину чемпіонату демонструвала якісний атакувальний хокей, на вирішальних стадіях обрала тактику гри від оборони. Таку обережність тренера Джона Троторелли зрозуміти просто — ще ніколи молода команда з флоридського узбережжя не підходила так близько до втілення заповітної мрії будь-якого професійного хокеїста. До минулого сезону навіть вихід у «плей-оф» був для «Лайтнінг» сенсацією. Наразі «закритий варіант» приносить свої плоди: «Тампі» потрібна лише одна перемога, причому на своєму льоду, — і почесна залізяка лорда Стенлі в руках.

Якщо позаду оборонні порядки «Блискавки» цементує Нік Хабібулін, то тон у передній лінії задає Бред Річардс. У цьому розіграші «плей-оф» нападник «Тампи-Бей» набрав уже 24 очки, у звітному матчі закинув дві шайби, причому перебував на майданчику в усіх випадках, коли за воротами обох команд запалювалися червоні ліхтарі. Саме Річардс — головний претендент на визнання MVP (найціннішим гравцем) у «плей-оф».

Дуже старається й українець Руслан Федотенко, автор 10 шайб у «плей-оф»-2004. Пропустивши у фінальній серії один матч через важку травму (як уже повідомляла «УМ», у четвертій грі Федота «впечатали» обличчям у борт), тепер наш нападник знову в грі і навіть  iз синцем на півобличчя продовжує набирати очки. Зокрема, на початку другого періоду Руслан разом із Мартіном Сан-Луї асистував Річардсу, коли той відкрив рахунок у матчі. (Цікаво, що цього разу «Калгарі» знову грало в меншості: якщо «Блискавка» робить ставку на оборону, то «Вогні» — на жорсткість і навіть грубість.)

А надзвичайна подія в цьому матчі сталася на 54-й хвилині. За рахунку 2:2 судді не помітили гол російського легіонера «Флеймз» Олега Саприкіна, фактично позбавивши канадців Кубка Стенлі. Саприкін і Мартін Желіна виходили на одного захисника, росіянин зрізав кут, пробився на п'ятачок воріт Хабібуліна і зробив кидок. Після серії рикошетів шайба влучила в ковзан Желіни й закотилася під щиток Хабібуліна, який перебував уже за лінією воріт. І в цей же момент російський голкіпер стрімко випростав ногу, викинувши каучуковий диск до центру майданчика. Рахунок мав би стати 3:2, і за 5 хвилин до закінчення третього періоду американцям у переповненому «Седдлдоумі» (а підтримати «Калгарі» прийшов 19 221 фанат) було б дуже важко переламати хід гри на свою користь. Але спочатку гола Саприкіна-Желіни не помітили не лише арбітри й уболівальники, а й навіть телевізійники — обидві верхні камери шайбу за лінією воріт не зафіксували! І лише після закінчення третього періоду відеозапис, зроблений із третьої камери, дозволив зробити висновок: гол був! За правилами НХЛ, відеосуддя, який сидить на трибуні, був зобов'язаний зателефонувати арбітрам до суддівського столика, а ті — передати інформацію польовим рефері, Маккрірі й Уолкому. Судді в таких ситуаціях повинні фіксувати гол і «відмотувати» час гри назад. Але в цьому ланцюжку хтось не спрацював — очевидно, не бажаючи вирішувати долю матчу різким рішенням, що викликало б ще більший скандал. Команди грали далі, й на початку другого овертайму «Тампа» таки домучила господарів — 3:2 у матчі й 3:3 в серії.

Канадські ЗМІ дружно написали про «антиканадську змову в НХЛ». Психологічну перевагу тепер знову мають американці. А «Калгарі» й «Тампа» отримали нагоду вирішити все в сьомому, останньому, поєдинку, який має закінчитись у Флориді вранці у вівторок.

Кубок Стенлі. Фінал. Шостий матч

«Калгарі» — «Тампа-Бей» — 2:3 (2ОТ) (0:0, 2:2, 0:0, 0:0, 0:1)

Шайби: 24:17 Річардс (Сан-Луї, Федотенко; більш.) — 0:1; 29:05 Кларк (Єлле, Ніємінен) — 1:1; 30:52 — Річардс (більш.) — 1:2; 37:49 Нільсон (Саприкін, Ференс) — 2:2; 80:33 Сан-Луї (Тейлор, Каллімор) — 2:3.

Голкіпер «Тампи» Микола Хабібулін відбив 31 кидок (93,9 %), його опонент Мікка Кіпрусофф — 24 (88,9 %).

Статистика Федотенка: 0+1, 0, 0 кидків, 2 хв. штрафу за 22:51.

Рахунок у серії до 4 перемог — 3:3.