Київський Палац спорту минулого уїк-енду перетворився на центр світової художньої гімнастики. Незважаючи на те, що проходив «лише» чемпіонат Європи, саме в столиці України зiбралися головні претендентки на нагороди афінської Олімпіади, яка стартує трохи більше, ніж за два місяці. Свою зверхність при незаангажованому як для «чужого поля» суддівстві довели росіянки, залишивши господарок максимум зі «сріблом». Хоча глядачів, незважаючи на недешеві квитки (20—50 гривень), на трибунах збиралося немало — близько 5 тисяч, переважала жіноча аудиторія, яка дуже емоційно реагувала на події на килимі, підтримуючи українок. Синьо-жовті прапори, транспаранти й «футбольні» дудки мали чинити психологічний тиск на гостей і допомагати своїм, але клас є клас. Тим паче що численна група підтримки — приблизно в 2-3 сотні глядачів — була в цьому «киплячому казані» й у російських грацій.
Командні змагання проводилися упродовж двох днів. Першими в п’ятницю на килим вийшли представниці груп В і С, а в суботу кращу команду виявляли десять найсильніших збірних. Кожній збірній надавалося право виконати вісім вправ із чотирма снарядами — обручем, м’ячем, булавами та стрічкою. Більшість команд була представлена двома учасницями, тоді як наші дівчата працювали втрьох: повний комплект вправ виконала Ганна Безсонова, Наталія Годунко показувала свою майстерність з усіма предметами, окрім булав, залишивши це право Тамарі Єрофєєвій. Зауважимо, що кожну гімнастку судді оцінювали за трьома критеріями: технічні елементи, їх виконання та артистизм.
Особливо запеклої боротьби не вийшло: росіянки Аліна Кабаєва й Ірина Чащина не провалили жодної вправи — їхні оцінки були не нижчими за 25 балів, а за програму Аліни з м’ячем судді поставили максимальну оцінку турніру — 27,400. Українки ж особливо не вразили. Безсоновій і Годунко відверто не вдалися вправи з упущеними м’ячем і стрічкою, оцінені в 23,025 і 23,625 бала. Тож командне «золото» росіян було закономірним і заслуженим. До трійки призерів увійшли представниці ще однієї «братської» нації — білоруски.
Командні змагання: 1. Росія — 208,400. 2. Україна — 200,550. 3. Білорусь — 189,775. 4. Греція — 181,100. 5. Іспанія — 178,600. 6. Азербайджан — 177,300. 7. Болгарія — 170,200. 8. Польща — 166,650. 9. Німеччина — 166,200. 10. Чехія — 164,750.
* * *
У перерві змагань було цікаво поспілкуватися з бронзовою призеркою Олімпійських ігор 2000 року в Сіднеї Оленою Вітриченко, яка прийшла на змагання з півторарічним сином Давидом підтримати співвітчизниць та... Аліну Кабаєву, з якою вони є подругами з часів виступу на килимі.
«Усім відомо, що суддівство, а не майстерність і досі відіграє визначальну роль у художній гімнастиці, але, думаю, що на цьому чемпіонаті воно є справедливим, — сказала журналістові «УМ» українська зірка минулого олімпійського циклу . — Мені здається, що дівчата економлять сили й перед Іграми в Афінах не показують усе, на що здатні. Навіть в індивідуальних змаганнях вони не демонструють те, що відповідає найвищому гатунку. Їм ще бракує впевненості у власних силах, бажання боротися до кінця і повністю викладатися, але в Греції вони, сподіваюсь, покажуть свій клас. У Києві ж на мене найбільше враження справила Наталка Годунко — я її давно не бачила, тому була здивована її сильним прогресом».
* * *
Родзинкою ж 20-го чемпіонату Європи стала, звичайно, індивідуальна першість, яку 26 учасниць розіграли в неділю. До топ-групи найкращих гімнасток увійшли українки Безсонова і Годунко, росіянки Кабаєва і Чащина, білоруски Інна Жукова і Світлана Рудалова, іспанка Альмудена Сід та представниця Греції Елені Андріола. Але й дівчата з групи В, зокрема, грекиня Паллідоу і колишня запоріжанка, а нині представниця Ізраїлю Катерина Пісецька, демонстрували пристойний рівень майстерності.
Усім було зрозуміло, що головна боротьба за медалі розгорнеться між українськими та російськими гімнастками. Першу вправу Кабаєва виконувала з м’ячем, а Безсонова — з булавами: судді за безпомилковий виступ дали приблизно однакові оцінки — 26,725 і 26,875, відповідно. Як виявилося пізніше, вирішальною для лідерки української збірної стала вправа все з тією ж стрічкою, де вона на останніх секундах композиції втратила предмет, що вважається чи не найгрубішою помилкою в художній гімнастиці. Як наслідок — результат 24,600, і — прощавай, «золото». Деякі проблеми мала з тим же предметом і Аліна, проте пройшла випробування стрічкою — 26,225.
Безсонова красиво відпрацювала з обручем, викликавши захват у публіки і максимальну оцінку дня у суддів — 26,900. Проте і Кабаєва вправу з обручем виконала легко й красиво — не припустилася жодної помилки (оцінка суддів — 26,850) і не дала Ганні жодного шансу її обійти. Мабуть, відчуваючи неможливість боротися за «золото», українка без особливого натхнення виконала свою програму з м’ячем — 26,050.
Індивідуальна абсолютна першість: 1. Кабаєва — 106,625; 2. Безсонова — 104,400; 3. Чащина — 101,775; 4. Годунко — 100,200; 5. Жукова — 97,600; 6. Андріола — 95,500; 7. Сід — 93,125; 8. Паллідоу (Греція) — 91,775; 9. Рудалова — 91,025; 10. Гіматова (Азербайджан) — 86.950.
Висловимо припущення, що психологічний тиск на Ганну «домашніх стін» був занадто високим, і надмірне бажання виграти в Києві лише завадило нашій землячці. Киянка була надто «затиснута», зосереджена на «роботі», тоді як суперниці з Росії виступали з «вогником», пристрастю.
Сподіватимемося, втім, що на Олімпіаді в Афінах Аня зуміє показати все, чому навчилася. А ще сподіваємося на зростання гімнастичного авторитету в суддівських колах «другого номера» нашої збірної Наталі Годунко, чиє четверте місце (при втраченій «зачарованій» стрічці) — теж високий результат.
ПРЯМА МОВА
На прес-конференції після закінчення турніру його головні герої поділилися своїми враженнями від київського чемпіонату, проведеного на вищому рівні.
Аліна Кабаєва, п’ятиразова чемпіонка Європи:
— Сьогодні я зробила вправу зі стрічкою вже краще, ніж учора, буду намагатися покращувати своє виконання і надалі. Взагалі-то я приїхала до Києва без конкретної мети лише перемогти — хотілося просто виступити і відчути свої сили, адже головний старт — Олімпійські ігри — попереду. Можливо, що як спортсменка я приїхала на Україну востаннє, тому приємно поставити переможну крапку.
Ганна Безсонова, віце-чемпіонка:
— Я припустилася достатньої кількості помилок, зокрема, з таким складним предметом, як стрічка, але на сьогодні показала все, що могла. Мої помилки, сподіваюсь, найближчим часом будуть виправлені, і на Олімпіаді все буде добре. Я чимало винесла для себе з цього чемпіонату, але хай це залишиться при мені.
Димитріус Дімітрополус, президент Європейської федерації художньої гімнастики:
— Тема оцінок у художній гімнастиці завжди гостра, але я думаю, що в Києві судді відпрацювали добре. Вони — звичайні люди і інколи можуть помилятися, однак ніхто це не робить навмисно, а ми постійно працюємо з арбітрами в напрямку покращення їхньої роботи. У світі 5-6 гімнасток приблизно однакового рівня, тому рішення на користь якоїсь із них може викликати в інших образу.