У стамбульському порту минулого тижня затримали судно з буцімто українською зброєю на борту. Вантаж дійсно виявився нашим, проте там і близько не було зброї, заперечив генеральний директор Укрспецекспорту Валерій Шмаров, виступаючи у п'ятницю на спеціальній прес-конференції. Як він пояснив, продемонстровані по телебаченню картинки носової частини ракети є упаковкою для радіоприймача: «Дійсно, в номенклатурі цього вантажу є три упаковки, де знаходяться елементи, які мають зовнішній вигляд елемента носової частини ракети. Але у цьому циліндрі знаходиться радіоприймач системи керування ракети. Це значиться у специфікації, де записано, що у нас таких блоків є три одиниці. Зовні він дійсно має бойовий вигляд порівняно з іншими елементами, які були в упаковці». Вантаж є частиною довготривалого контракту, укладеного між організацією «Укроборонсервіс», дочірньою компанією «Укрспецекспорту», і Міністерством оборони Єгипту, на поставку запчастин для техніки протиповітряної оборони. Крім «ракетоподібної системи», у двох контейнерах скандального вантажу знаходилися й інші елементи військової електронної техніки — транзистори, резистори, лампи, вимикачі тощо. Валерій Шмаров продемонстрував номенклатуру цього контракту — всього понад сімсот позицій — на суму «трохи більше двох мільйонів доларів».
Подібні оборудки — звична річ, адже вітчизняна оборонна галузь широко спеціалізується на продажі старої радянської техніки зразка 1960-х років: у нас вона знята з озброєння, а африканським країнам вигідніше ремонтувати застарілі пристрої, ніж витрачатися на закупівлю сучасних, пояснив Шмаров.
У даній справі українська сторона знімає із себе будь-яку відповідальність стосовно ексцесу в стамбульському порту, оскільки, за словами пана Шмарова, наприкінці травня «відповідальність постачальника або української сторони контракту закінчилася, крім питань якості, які можуть виникнути в подальшому в експлуатації». Тоді, на вимогу замовника, в одеському порту контейнери було завантажено на судно «Бріз 47», що належить давньому партнеру єгиптян — компанії «Данзас». До речі, маркування контейнерів, неправильне оформлення якого стало причиною несподіваної перевірки, знаходилося у компетенції капітана судна. Перевантаження в Стамбулі знову-таки проходило відповідно до контракту, тому що, за вимогами замовника, тільки єгипетське судно може заходити у військову гавань в Олександрії, пояснив Валерій Шмаров. Ось цей проміжок часу перевантаження — коли вантаж був «безгоспним» — і використали українські недруги. «Чому в процесі перевантаження вже на березі в порту були відкриті ці контейнери? Чому виникла необхідність вивчати цей вантаж? Чому, коли відкрили перші ящики, то вийшли на найбільш пікантні позиції?» — на ці запитання, поставлені керівником Укрспецекспорту, повинна відповісти спеціальна комісія. Українські фахівці вже вилетіли у Стамбул, де разом із представниками місцевої влади та міноборони Єгипту (контейнери вже прибули до місця призначення), готові відповісти на запитання турецької митниці та інших служб.
Служба безпеки України створила спеціальну робочу групу для перевірки інформації щодо затриманого у Стамбулі судна «Бріз 47». Як передає УНІАН, групу створено з метою виявлення можливих порушень з боку українських посадових осіб вітчизняного та міжнародного законодавства у сфері торгівлі товарами та послугами військового призначення. Матеріали перевірки буде передано відповідним установам згідно з чинним законодавством України.
У разі непідтвердження розповсюдженої турецькими ЗМІ інформації СБУ рекомендуватиме вищим органам державної влади України вжити адекватних заходів у відповідь на поширення неправдивих відомостей, які підривають міжнародний авторитет України.
Утім Валерій Миколайович уже має деякі припущення: «Мабуть, комусь цікаво знову створити якусь ситуацію навколо України, навколо цього виду діяльності. Ми вже помічаємо таку системність, вона складається з того, щоб вибрати доцільний чи цікавий час, точку в часі, коли таку інформацію комусь вигідно оприлюднити... Про це я і кажу — напередодні саміту (стамбульський саміт НАТО, куди їде наш Президент, має відбутися 28—29 червня. — Авт.)». Коментуючи поспішні заяви турецької влади, Валерій Шмаров поскаржився, що ніхто перед Україною так і не вибачився. «Але ми відчуваємо, що це така робота, за якою, безумовно, відчувається планування. Просто так не буває», — резюмував він.