Навряд чи мешканці «найбільшого маленького міста у світі» (так часто називають американське місто Ріно, яке завдяки численним казино щодня приймає ледве не більше туристів, ніж його 220–тисячне населення) чули щось про українське село Скнилів. А якщо й чули, то навряд чи згадували про трагедію, яка сталася на тамтешньому аеродромі дев’ять років тому, збираючись на національний чемпіонат із літакового спорту у власному містечку. Хоча фінал цього авіашоу назавжди поставив місто у штаті Невада в один ряд з українським Скниловом.
Минулої п’ятниці під час «авіаперегонів» невеликий винищувач часів Другої світової війни P–51 Mustang несподівано увійшов у круте піке і впав на одну з глядацьких трибун. Загинуло дев’ять людей, ще понад півсотні отримали поранення. Очевидці розповідають про відірвані кінцівки, ріки крові та інші жахіття. Тринадцятеро постраждалих досі перебувають у критичному стані.
Причину трагедії ще встановлюють — бортового самописця в літаку не було, тому з’ясувати, що призвело до катастрофи, експертам буде нелегко. Пілотував «Мустанг» 74–річний Джиммі Лівард — дуже досвідчений льотчик, який брав участь у понад 120 шоу та чемпіонатах та виконував роль пілота–каскадера в багатьох фільмах. І, попри вік, відзначався чудовим здоров’ям. Не виключено, що до катастрофи призвела технічна несправність літака.
Від Скнилівської трагедії, жертвами якої стало 77 людей, події в Ріно відрізняє не лише кількість загиблих. На відміну від «українських соколів» Володимира Топонаря та Юрія Єгорова, Джиммі Лівард не катапультувався і загинув разом зі своєю машиною. Й американці вважають його не винуватцем катастрофи, а героєм: в останній момент пілот нібито зміг зманеврувати й упередити ще більшу трагедію, відвівши літак від центральної трибуни, де сиділо кілька сотень глядачів.
ДО РЕЧІ
Уже наступного дня після катастрофи в Ріно під час під час авіашоу в місті Мартінсбург у штаті Західна Вірджинія розбився одномоторний навчальний літак T–28 Trojan. Пілот загинув, а на землі ніхто не постраждав.