Минулої неділі Америка завмерла — у скорботі за жертвами терактів 11 вересня 2001 року та... в очікуванні нового нападу. Напередодні 10–х роковин атаки на вежі–близнюки Всесвітнього торговельного центру у Нью–Йорку та на Пентагон у Вашингтоні спецслужби неодноразово попереджали: «Аль–Каїда» та інші терористичні організації готують на цей день нові теракти.
На щастя, тривога виявилася хибною (або спецслужби, які проґавили атаку терористів десять років тому, цього разу спрацювали як належить). Відзначення сумної дати минуло без ексцесів, хоча декому похвилюватися таки довелося: того дня поліція особливо пильно ставилася до осіб «арабської зовнішності», а кожен літак, який викликав підозри, супроводжували винищувачі. Саме в такій ситуації опинилися два авіалайнери, один із яких прямував за маршрутом Лос–Анджелес — Нью–Йорк, а другий вилетів із Денвера до Детройта. В обох випадках тривогу спричинили пасажири, які по двоє замкнулися в туалетах і відмовлялися вийти. Хтозна, що це було — невдалий жарт чи спроба приєднатися до «клубу десятитисячників» (парочок, які займалися сексом на борту літака), але винуватцям тривоги тепер несолодко: після приземлення їх заарештували, а надалі, швидше за все, їм «світять» значні штрафи. Адже політ кількох винищувачів F–16, які знялися в повітря за сигналом тривоги й тримали «туалетні» літаки назирці аж до самої посадки, обійшовся бюджету недешево.
З метою безпеки мер Нью–Йорка Майкл Блумберг розпорядився посилити заходи охорони, передусім під час церемонії відкриття пам’ятника загиблим унаслідок теракту десятирічної давності. На місці веж–близнюків, що розсипалися після атаки терористів на захоплених «Боїнгах», тепер розташовано два великі чорні басейни, по стінах яких ллються потоки води, а на гранітних «бортах» вибито імена майже трьох тисяч жертв «атаки на Америку» 11 вересня 2001 року.
У відкритті меморіалу, під яким до наступних роковин трагедії обіцяють облаштувати музей, були присутні сам Блумберг, родичі загиблих, ті, кому вдалося вижити, попередні президенти США Джордж Буш–молодший (за якого й сталися теракти) та Білл Клінтон і чинний глава держави Барак Обама з дружинами. Згодом подружжя Обам повернулося до Вашингтона, де поклало вінок до меморіалу в Пентагоні, у будівлю якого десять років тому також врізався літак під «керівництвом» терористів. На шляху із Нью–Йорка до столиці Барак та Мішель завернули до міста Шенксвілл у штаті Пенсильванія, де поклали квіти на місце падіння четвертого «Боїнга». Нагадаємо, цей лайнер, який нібито мав упасти на будівлю Конгресу, за офіційною версією, розбився раніше через спротив пасажирів загарбникам.
ПРЯМА МОВА:
Барак Обама, президент США:
— Ці минулі десять років нагадали про зв’язок між усіма американцями. Ми не піддалися підозрілості та недовірі. Після 11 вересня (2001 року) президент Буш ясно дав зрозуміти те, що ми підтверджуємо і сьогодні: США ніколи не вестимуть війни з ісламом чи будь–якою іншою релігією. Іммігранти приїжджають сюди зі всього світу. В найбільших і найменших містах, як і раніше, можна бачити людей усіх можливих рас, релігій та етносів — і всі вони присягають на вірність нашому прапору, і всі вони мають одну й ту саму американську мрію: E Pluribus Unum — «Із багатьох — єдине» (девіз на гербі США. — Ред.)».