Конкурентоздатність України зростає, але ми все одно плетемося десь між Ботсваною й Гондурасом. Такими є дані оприлюдненого вчора рейтингу конкурентоздатності країн світу, укладеного Світовим економічним форумом (СЕФ) — великою неурядовою міжнародною організацією зі штаб–квартирою у швейцарській Женеві. Цього року рейтинг охоплює 142 держави, серед яких Україна розташована на 82–й позиції — після Ботсвани та Тринідаду і Тобаго, але перед Намібією та Гватемалою.
Порівняно з минулим роком ми піднялися на сім позицій. І значно випередили таких сусідів по колишньому СРСР, як Вірменія (92–ге місце), Молдова (93), Таджикистан (105), Киргизія (129) та навіть Грузія, яка відстала від України на шість сходинок і розташувалася на 88–й позиції. А найкращі серед пострадянських республік показники — в Естонії (33–тє місце), Литви (44), Азербайджану (55) та Латвії (64).
Росія у цьогорічному рейтингу посідає 66–ту сходинку, втративши три позиції порівняно з минулим роком і аж 15 — порівняно з 2009–м. З інших сусідів України найкращі позиції у Польщі, якій експерти СЕФ відвели 41–ше місце. Угорщина — на 48–му, Словаччина посіла 69–те, а Румунія — 77–ме місце у списку. Що ж до Білорусі, то, з огляду на закритість даних і складність отримання інформації, вона до цьогорічного рейтингу взагалі не потрапила.
А лідером за конкурентоздатністю, ще 2009 року витіснивши з першого місця США, вже втретє поспіль залишається Швейцарія. Місця з другого по десяте посідають Сінгапур, Швеція, Фінляндія, США, Німеччина, Нідерланди, Данія, Японія та Велика Британія. Друга за розмірами економіка світу — Китай — на 26–й сходинці. Щодо світових аутсайдерів, то останні три сходинки рейтингу займають Бурунді, Гаїті та Чад.
ДОВІДКА «УМ»
Світовий економічний форум був заснований 1971 року як фонд. Та вже невдовзі переріс в одну з найавторитетніших світових організацій, яка щороку проводить у швейцарському гірськолижному курорті Давос економічні форуми, на які збираються лідери держав, керівники найбільших компаній світу та провідні фахівці в галузі економіки та фінансів.
Щорічні рейтинги конкурентоздатності, які фахівці СЕФ укладають з 1979 року за багатьма економічними, соціальними та освітніми відкритими показниками кожної держави, а також із урахуванням думок кількох тисяч експертів із понад ста країн, у світі шанують за об’єктивність та вважають своєрідним довідником для міжнародного бізнесу при веденні справ із тією чи іншою країною. СЕФ наголошує, що мета рейтингу — визначення переваг окремих національних економік та факторів, які стримують їхній розвиток.