Другий день економічного форуму у Криниці–Здруй (Польща), що завершився вчора, мав доволі відчутний український акцент. Спеціальний гість заходу, Президент України 2005—2010 років Віктор Ющенко, під час дискусії «Україна у глобальній політико–економічній системі», підбиваючи підсумки двадцяти років нашої незалежності, зробив низку важливих заяв. Найголовніша з них — Україна була і залишається європейською державою не тільки географічно. І намагання — як зовнішні, так і внутрішні — зіштовхнути нас із євроінтеграційного шляху мають лише негативні наслідки.
«Відмова Україні і Грузії у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО у квітні 2008 року в Бухаресті відкрила дорогу Росії для війни у Грузії у серпні того ж року і «газової війни» з Україною у грудні, — сказав Ющенко. — У цій війні програли не Грузія і не Україна. У цій війні програла Європа». На думку попереднього Президента, Європа не може бути без України. Так само, як і Україна не може без Європи.
Певним знаком того, що наша точка зору цікава керівництву західних держав, стало запрошення Віктора Ющенка виступити у дискусії «Чи потрібен Європі єдиний уряд?». «Сьогодні, коли європейські держави зіткнулися з кризою їхньої грошової одиниці, ця проблема набула ще гострішого звучання, — розповіла «УМ» прес–секретар Ющенка Ірина Ваннікова. — На думку Віктора Андрійовича, задля виходу з кризи Європі необхідно розробити єдиний політичний план».
Серед численних зустрічей Віктора Ющенка на цьому форумі варто відзначити діалог із головою програмної ради заходу Зигмундом Бердиховським, який із вдячністю сприйняв пропозицію В. Ю. провести наступну зустріч на території України — також у Карпатах, але вже з іншого боку кордону.
Напередодні Ющенко взяв участь в обговоренні теми «Сім років членства Польщі в Євросоюзі», у якій також не обійшлося без українського вектора. «Польща для України — більше, ніж адвокат. Польща — не просто стратегічний партнер чи промоутер, вона — щирий друг. Це набагато цінніше, — сказав Президент. — Я щиро сподіваюся, що позиція Польщі щодо європейських перспектив України не змінилася. На запитання польських журналістів про те, яке я маю побажання до Польщі, я відповідаю так: «Прошу друзів–поляків підтримувати Україну, бо ми наполегливо стукаємо у двері Європи. Українці хочуть повернутися додому, в європейську спільноту».