Вісім сотень портретів авторитетних постатей із різних епох, які пов’язані зі становленням української держави, тепер дивляться на викладачів та студентів Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Цей подарунок КПІ отримав від ініціатора та ідейного керівника проекту «Українці в світі», народного депутата Петра Ющенка.
«Велика українська сім’я повинна розуміти, хто насправді є нашою славою і гордістю. Натомість якщо зараз відкрити звичайний підручник історії, то учні не знайдуть там тих людей, які зробили свій внесок у розвиток України. На зібраних нами картинах зображено більше двох третин визначальних для історії нашої держави осіб. Ми намагалися обирати тих, чию популяризацію не роздмухували, або ж давно забутих героїв. Цей прийом відбору портретів зроблено спеціально, аби освіжити пам’ять нації. У галереї зібрані і представники науково–технічного прогресу, і всесвітньо відомі науковці, і політичні лідери радянських часів, які за походженням є українцями. Щодо сучасників, то, аби не було суперечностей, iз них представлені лише такі, як Георгій Гонгадзе, В’ячеслав Чорновіл, жертви та герої Чорнобиля, воєнних дій у Чечні, Афганістані», — розповів «УМ» Петро Ющенко.
Як відзначив він під час відкриття виставки, на противагу експозиції в Українському домі, яка навіює дещо схоластичне сприйняття експонатів, шість поверхів Науково–технічної бібліотеки НТУУ «КПІ» надають сенсу портретів нове забарвлення: зображення відомих діячів ніби оживають в ореолі лекцій, студентських розмов. «Перш за все, ця виставка має виховне значення, по–друге — просвітницьке значення, тому що це справжні герої, така картинна галерея дає всеохопну інформацію про наших сучасників та історичнi постатi, які прославили Україну», — зауважує ректор КПІ Михайло Згуровський.
Це не перший виш, куди «прибула виставка «Українці у світі» — у листопаді–2010 вона відкрилася в Національному педагогічному університеті ім. Драгоманова, зараз працює в Київському університеті ім. Шевченка. «Виставка активно використовується у навчальному процесі: ми розробили цілу систему, спеціальні путівники, студенти із задоволенням захищають курсові, бакалаврські роботи на ґрунті виставки», — підкреслив проректор iз навчально–методичної роботи Педагогічного університету Богдан Андрусишин.