Українськi експерти не виключають, що певні сили скористаються із затримання 23 наших співвітчизників для дискредитації України. «Наразі немає точних доказів, що захоплені були снайперами. Це лише здогадки. Не слід вірити лише тому, що показали на російських телеканалах. Поки перевіряються усі документні дані та правдивість поширеної інформації, не варто роздувати істерію власними силами», — каже в коментарі «УМ» керівних дослідницьких програм Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець. Нагадаємо, станом на вчора у закордонних засобах масової інформації з’явилися дані, що серед приблизно п’яти тисяч iноземцiв, полонених противниками Муаммара Каддафі, 23 українці. Усі вони впевнено заперечують, що воювали снайперами на стороні диктатора. За словами одного із затриманих — кухаря Максима Шадрова, — українці, найняті російсько–лівійською нафтовою компанією «Дакара», прибули до Тріполі в липні. Після того як 21 серпня повстанці увійшли до столиці, українцiв затримали, надягли наручники і розвезли по різних місцях. Нагадаємо, тоді українські ЗМІ із посиланням на американську журналістку Сару Корп повідомляли, що лівійські повстанці під час штурму Тріполі полонили українських найманців, які нібито воювали на боці військ Каддафі. Утім у МЗС України це спростували, запевнивши, що інформація про захоплення є черговою «качкою». Повстанці налаштовані рішуче: вони не просто утримують людей у полоні, а й погрожують стратити їх.
«Це будiвельники, iнженери, отже, вони не на правах полонених, а затриманих. Наразi обвинувачення в тому, чи вони були причетнi до тих подiй, досi не висунуто», — заявив учора директор Департаменту з питань iнформацiйної полiтики МЗС України Олег Волошин. Як повідомляє видання The Washington Post, навіть командир повстанців Осман бен Осман визнав: у нього немає підтверджень, що затримані українці — снайпери. «Спочатку Осман стверджував, що українці були озброєними навченими снайперами, але змінив свої свідчення після того, як затримані дали інтерв’ю журналістам. Командир стверджує, що висновки співпраці українців з ворогом з’явилися на підставі того, що українці прибули до Лівії нелегально, та ще й за таких гострих воєнних часів», — пише видання.
«Українцiв розмiстили в гуртожитку, вони мають i воду, i продукти харчування. Мiнiстерство закордонних справ України й надалi наполягатиме на тому, щоб затриманих українцiв перевели в українське посольство в Трiполi», — заявляє Олег Волошин.
Цiкаво, що наші співвітчизники, попри жахливе поводження з ними, не збираються полишати Лівію, аргументуючи це низьким рівнем життя на Батьківщині.