Більше 12 мільйонів осіб у світі не мають громадянства жодної країни, повідомив учора в Женеві верховний комісар ООН у справах біженців Антоніу Гутерріш. Для визначення таких людей існує юридичний термін «апатриди». Особливо гостро ця проблема постає у країнах Південно–Східної та Центральної Азії, Африці та на Близькому Сході. «Ці особи вкрай потребують допомоги, оскільки постійно перебувають у стані жахливої правової ізоляції», — зазначив Гутерріш.
Апатриди позбавлені елементарних прав: на оформлення приватної власності, відкриття банківських рахунків, реєстрацію шлюбів та отримання свідоцтв про народження дітей. Деякі навіть змушені відбувати ув’язнення за відсутність документів, що посвідчують особу. Люди можуть залишитися без громадянства з цілої низки причин — аж до розпаду держав, у яких вони мешкали. Громадянства позбавлене ціле плам’я Рохінг’я у Бірмі, окремі гірські племена в Таїланді, окремі групи циган у Європі та плем’я байдунів у країнах регіону Перської затоки.
На цей час конвенції про статус апатридів підписали лише 66 країн світу.Таких конвенцій є дві: від 1954 року, яка гарантує особам без громадянства мінімальні стандарти на проживання в країні, що її ратифікувала, та від 1961 року, якою встановлено правові рамки допомоги апатридам. Лише нещодавно одну чи обидві з цих конвенцій ратифікували ті країни, в яких проблема осіб без громадянства постає особливо гостро: Панама, Філіппіни, Туркменістан та Хорватія.