20 років тому, 19 серпня 1991 року, в Радянському Союзі стався державний переворот. Ініціатори створення Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП), серед іншого, мали на меті не допустити розпаду СРСР, який на той час уже тріщав по швах. А замість цього остаточно поховали тоталітарну імперію, прискоривши проголошення незалежності окремих республік і демократичні зміни в Росії. Але тепер, через два десятиріччя після тих подій, СРСР може знову відновитися з попелу — у вигляді якщо не політичного, то економічного союзу пострадянських держав. Так вважають оглядачі західної преси, оцінюючи зусилля Кремля щодо розширення Митного союзу між Росією, Білоруссю та Казахстаном.
Як зазначає у матеріалі з цього приводу британська «Файненшл таймс», називаючи головним архітектором «нового СРСР» Володимира Путіна, шанси на посилення позиції Митного союзу великі, особливо якщо чинному прем’єр–міністру Росії вдасться втілити в життя свою мрію й залучити до МС Україну. Адже заклопотаному своїми фінансовими проблемами Заходу зараз ніколи перейматися російськими об’єднавчими потугами.
За створення єдиної економічної спільноти між державами пострадянського простору виступає й перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов. У розмові з ІТАР–ТАКС він зізнався, що шкодує про розпад великої країни, але цілком свідомий того, що відновити Радянський Союз у тому вигляді, в якому він існував, неможливо. Інша річ — єдиний економічний простір. От тільки «без України він буде неповним».
А в інтерв’ю німецькому тижневику «Шпігель», присвяченому 20–й річниці невдалого серпневого путчу, Горбачов розкритикував Володимира Путіна і його партію «Єдина Росія». За словами екс–глави СРСР, ця політична сила, яка «інколи нагадує» йому стару КПРС, «гальмує розвиток Росії і навіть більше — повертає його у зворотному напрямку». На думку Михайла Сергійовича, Путін не повинен балотуватися у президенти Росії, оскільки його єдиним прагненням є залишитися при владі, але не розв’язати проблеми країни.
Попри похмурі оцінки російської дійсності («ніхто не запитує в народу про його думку, партії є маріонетками режиму, а нові політичні сили не допускають до виборів»), Горбачов залишається оптимістом: «Я певен, що в Росії таки буде встановлено демократію, хоч це й нелегке завдання». Принагідно Горбі визнав, що й сам припустився помилок під час переломного для СРСР моменту. Михайло Сергійович підтвердив, що тодішній президент США Джордж Буш–старший зателефонував йому і попередив про запланований путч, навіть назвав прізвища змовників. Але Горбачов йому не повірив...
У зв’язку з круглою річницею створення ГКЧП порушив мовчання й іще один із чільних архітекторів російських реформ початку 1990–х, радник першого президента Росії Бориса Єльцина Геннадій Бурбуліс. Він зазначив в інтерв’ю агенції «Рейтер», що Росія може розпастися, як розпався СРСР, якщо російська влада не модернізує країну. «І через 20 років самостійного розвитку в Росії немає демократії, громадянського суспільства та вільних ЗМІ. Загроза розвалу є великою, якщо правлячий режим не в змозі трансформуватися сам», — заявив Бурбуліс.
Як зазначає «Рейтер», такої самої думки дотримуються й інші критики режиму Путіна, застерігаючи перед можливими заворушеннями в Росії, якщо влада й надалі придушуватиме демократичні прояви та не проведе довгоочікувані реформи для модернізації країни та її застарілої інфраструктури.