«Міністр Кулиняка, не губи музей у Пирогові!» — лунало вчора під стінами Міністерства культури і туризму. Ініціаторами акції протесту виступили київська міська організація ВО «Свобода», незалежна профспілка працівників музею та безпосередньо його співробітники, невдовлені роботою нинішнього керівництва Мінкульту.
Із вимогами до вищих структур зберегти залишки знаменитого скансену в Пирогові та надати йому нове дихання для подальшого функціонування мітингувальники звертаються вже вп’яте. Протести викликані тим, що в музеї почастішали незаконні звільнення працівників, безконтрольне розкрадання грошей і боротьба директора Павла Федаки з незалежною профспілкою. «Музей розвалюється, нічого не робиться. У розділеному навпіл колективі безперервно плетуться інтриги — працювати в такій атмосфері неможливо. Наукові посади обіймають люди без наукових ступенів, молоде покоління ніхто не виховує. Директор та його прихильник їздять у «відрядження» до себе додому і за кордон за музейні кошти. Люди, які адекватно реагують на проблеми музею і виявляють невдоволення, одразу підлягають звільненню через фальсифіковані директором причини. Плату за вхід цього року підняли, а навіть вбиральні так і не побудували, не кажучи вже про ремонти», — розповіла «УМ» одна з організаторів акції, голова незалежної профспілки працівників Національного музею народної архітектури й побуту «Пирогiв» Тамара Таранушенко.
За словами працівників музею, справи з сотнями фондових об’єктів кепські: реставраційного відділу немає, архітекторами працюють колишні танкіст і парашутист — члени проросійського «казачєства». Гроші пропадають, що й не дивно: в ході перевірки у березні 2011 року Головне контрольно–ревізійне управління виявило нецільове використання бюджетних і благодійних коштів у кілька мільйонів гривень, після чого висунуло на розгляд питання про відповідність зайнятій посаді директором Павлом Федакою. «Проблема в тому, що бездарне управління призвело до розвалення музейних цінностей. У колективі немає жодного кваліфікованого реставратора, архітектора з відповідною освітою та досвідом роботи. Директор лише обіцяє щось змінювати на краще. Проте бачимо тільки нецільове використання грошей: з 1,5 мільйона, наданих нам благодійними фондами, мільйон вкрали головний бухгалтер iз родичами. Думаю, існує план iз цілковитого знищення музею і «дерибану» землі для приватного будівництва», — зазначив у коментарі «УМ» учасник акції, заступник директора музею «Пирогiв» із загальних питань Вадим Логвинов.
Тож люди вимагають від Мінкульту надати громадськості план відновлення та розвитку музею, оприлюднити інформацію про завдані збитки, порушити питання про незаконне відчуження 20 га землі, оскаржити приватизацію землі нардепом Олександром Омельченком для своєї стайні на території музею. Окрім того, пікетувальники виступили з ініціативою оголосити відкритий конкурс на заміщення вакантної посади директора музею та поновити незаконно звільнених працівників на робочих місцях.