Колишній кандидат у президенти США та екс-головком Збройних Сил НАТО в Європі Уеслі Кларк повідомив журналістам, що його візит в Україну відбувався на гроші зятя Леоніда Кучми Віктора Пінчука — олігарх сплатив високоповажному американцю гонорар за публічний виступ. Після Джорджа Сороса, Джорджа Буша-старшого Кларк став ще одним впливовим американцем, який завітав до України з приватним візитом на запрошення саме Віктора Пінчука і який, користуючись широким розумінням приватності візиту, зустрічався з українськими можновладцями, насамперед з Президентом Кучмою. На відміну від Сороса та Буша, Кларк обмежився тільки зустрічами з владою і знайомитися з опозиційними лідерами не став.
У кожному разі, приїзд екс-командувача ЗС НАТО в Європі розглядався в контексті американської політики стосовно України, зокрема напередодні саміту Альянсу в Стамбулі. «Я вважаю, що Україна в майбутньому стане членом НАТО», — пророкував Уеслі Кларк відразу після зустрічі з Леонідом Кучмою. Так само він вірить, що колись Україна стане й членом ЄС. При цьому далекий від совдепії генерал не зумів елегантно відповісти на питання журналістів, чи не перешкоджатиме Україні на цьому світлому шляху її участь в ЄЕП. Кларк відповів, що коли «четвірка» прагнутиме досягнути всіх західних стандартів, то це не суперечитиме європейській інтеграції України. Склалося враження, що перед прес-конференцією американський генерал тримав довгу, втомлюючу консультацію у пана Азарова.
Загалом же Уеслі Кларк озвучив чотири месиджі, привезені з Вашингтона. Перший: Україна, йдучи до НАТО, мусить довести до кінця реформи в оборонній галузі, тобто скорочення чисельності Збройних Сил, переведення їх на добровільну основу, прогресивні перетворення в армійській інфраструктурі. Другий: «Україна має забезпечити взяті на себе обіцянки зробити вибори чесними». Третій: «Належить здійснити чимало важливих заходів у сфері спецслужб», зокрема, на думку генерала, зміцнити зв'язки із західними розвідками для забезпечення обміну «інформацією делікатного характеру». Четвертий: подальше реформування економіки, зокрема, в галузі приватизації.
США, схоже, починають миритися з Кучмою, очікуючи, що він невдовзі відійде від керма України. Аби пояснити своїм натовським партнерам запрошення нашого Президента на стамбульський саміт, США та окремі європейські країни, в тому числі Польща, висувають тезу: таким чином можна впливати на Кучму, заохочуючи його до європеїзації поглядів і демократичності помислів. Так само в інтерв'ю «Німецькій хвилі» генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер пояснив, що згаданий саміт буде використано лідерами країн західної демократії для того, щоб «ще раз нагадати українському керівництву про необхідність проведення у країні демократичних реформ». Може, натовцям слід було перейнятися такою агітацією ще в листопаді-2002, коли Кучма поїхав на саміт Альянсу без запрошення? Втім це питання вже не до пана Схеффера, а до його попередника Робертсона.