08.08.08 — «красива» дата з трьома вісімками, на яку за рік записувалися в загси «цифростурбовані» молодята, у Грузії ніколи не асоціюватиметься з весільним бумом. 8 серпня 2008 року запам’ятається грузинам передусім як день, коли почалася війна. Воєнні дії на початку третього тисячоліття — не така вже й дивина: Ірак, Афганістан, Судан, Лівія... Проте відкритий напад Росії, попри всі неоднозначності у двосторонніх відносинах, для Грузії став громом серед ясного неба. Третю річницю цієї сумної події вчора відзначали і в Тбілісі, і в Москві. І там, і там сумували. Але про різне і по–різному...
На Патріарших прудах у столиці Росії після хвилини мовчання пустили на воду 387 запалених свічок — стільки життів забрала серпнева війна за даними РФ. У Тбілісі цифри інші — 413 загиблих, 2 234 поранених і тисячі вимушених утікачів із рідних домівок у Південній Осетії та Абхазії. Жалобним у Грузії неофіційно оголошено цілий тиждень, упродовж якого багато людей прикріплять до одягу значки у вигляді червоних маків — символу тієї безглуздої й приголомшливої війни.
Дещо причепив до тканини й президент Росії Дмитро Медведєв. Учора очільник РФ вручив Десятій окремій бригаді спеціального призначення Міноборони орден Жукова за участь в операції з «примусу Грузії до миру», похваливши спецназівців за «мужність і героїзм». Нагороду Медведєв особисто приколов до прапора. В інтерв’ю російським і грузинським журналістам з нагоди роковин військової операції господар Кремля заявив, що рішення про «відкриття вогню у відповідь» у серпні 2008 року ухвалив самостійно і з прем’єр–міністром Володимиром Путіним, який перебував тоді в Пекіні, не радився. Також президент запевнив, що «у Росії не було планів повалити режим Михаїла Саакашвілі», а винятково «примусити до миру» Грузію, яка «напала на Південну Осетію».
Таку свою версію подій Росія спрямувала й до Міжнародного кримінального суду — про це вчора повідомив офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін. У Кремлі сподіваються, що суд у Гаазі ухвалить рішення «про притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб Грузії, винних у скоєнні злочинів проти громадян РФ». У квітні МКС припинив провадження за позовом Грузії проти Росії.
У Тбілісі заяви Медведєва назвали «безвідповідальними». «Тривожним є те, що президент Росії знову цинічно виправдовує здійснену РФ проти народу Грузії етнічну чистку, воєнну агресію, окупацію», — наголосила прес–секретар грузинського президента Михаїла Саакашвілі Манана Манджгаладзе. І зазначила, що, попри все, «офіційний Тбілісі готовий до діалогу і хоче дружніх, цивілізованих відносин з Росією. Проте це буде можливо лише в тому разі, якщо Росія з належною повагою ставитиметься до Грузії, до грузинського народу, його свободи і фундаментальних прав та залишить намагання відновити, в тій чи іншій формі, Радянську імперію».
ДОВІДКА «УМ»
У ніч на 8 серпня 2008 року у відповідь на обстріли грузинських сіл південноосетинськими сепаратистами за підтримки російських військових Грузія заявила про намір відновити конституційний лад на території Південної Осетії. Грузинські війська зайняли її столицю Цхінвалі, після чого у внутрішньодержавний конфлікт відкрито втрутилася Росія, ввівши свої війська на територію Грузії.
Бойові дії тривали п’ять днів і завершилися переходом Південної Осетії та Абхазії під контроль Росії, яка визнала їх незалежність. У відповідь Тбілісі розірвав дипломатичні відносини з Москвою і оголосив обидві закавказькі республіки окупованими територіями.