Цими вихiдними в мальовничому урочищі Бичова поблизу райцентру Монастириськ «гулятиме» міжнародний фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». Перший такий відбувся в області ще в 1999–му, відтак iз кожним роком ставав усе масовішим і цікавішим. Цьогоріч у фестивалі має взяти участь близько п’ятнадцяти тисяч людей iз багатьох областей України та зарубіжжя — Польщі, Словаччини, Сербії, Хорватії. Як повідомили «УМ» у прес–службі обласної держадміністрації, окрім традиційних вже культурно–мистецьких заходів, до програми «Дзвонів Лемківщини» включено майстер–класи народних умільців, старовинні спортивні забави, конкурс на кращі лемківські страви, виставку фотосвітлин та вишиваних картин.
Серед учасників великої культурної програми очікують і знаменитий не тільки серед лемківського товариства колектив–хор «Кічера» з Польщі, який популяризував оригінальну лемківську культуру ще за часів Радянського Союзу. Буде презентовано навіть спеціально викопану справжню лемківську криницю, вода в яку надходитиме з цілющого омолоджувального джерела. До речі, фестиваль має активізувати і вже розпочатий за сприяння тернопільської обласної держадміністрації процес спорудження на території Ватряного поля урочища Бичова музею під відкритим небом «Лемківське село». Зокрема, там передбачено встановити хат–«хиж» коваля, гончара, млин–вітряк, лемківську церкву, музей творів відомого скульптора–лемка Івана Мердака.
Нагадаємо читачам, що лемки — це етнічна група українського народу, яка здавна проживала по обох схилах Східних Бескидів (у Карпатах між ріками Сян і Попрад та на захід від річки Уж). Назва походить від вживаної її представниками мовної частки «лем» замість слів «лише», «тільки», «щойно». Незважаючи на насильницьке переселення за радянських часів зі своїх споконвічних земель, лемки досі зберігають свою самобутність і ревно бережуть і продовжують популяризувати традиції предків.