Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД (ЛЖВ), подає до суду на Державну митну службу за розповсюдження неправдивої інформації щодо вантажу з ліками для допомоги хворим на СНІД. Розмір позову складає більше 15 мільйонів гривень — саме такою є вартість перевезених ліків, над якими нависла загроза повного знищення, оскільки конфіскований товар не повертають і не продають — його утилізують.
Нагадаємо, 20 липня на Ягодинській митниці було затримано вантаж iз благодійною допомогою (препарат АЛУВІА) для п’яти тисяч ВІЛ–інфікованих українців за підозрою у перевезенні контрабанди. Державна митна служба розповсюдила прес–реліз, в якому стверджувала, що за ці ліки гроші з держбюджету перерахували на незрозумілі рахунки, тоді як препарати мали надавати пацієнтам безкоштовно.
У Всеукраїнській мережі ЛЖВ не розуміють підстав для такого роду закидів. «Ми визнаємо, що в документах був факт наявності технічної помилки, оскільки міжнародна компанія, що надсилала ліки, просто необачно використала старий бланк оформлення. Натомість працівники митниці говорять про якісь тридцять мільйонів, які буцiмто надiйшли за перевезення на невідомі рахунки. Тому ми й подали до суду позов саме про поширення митницею неправдивої інформації, а не про факт незаконного затримання вантажу. Хочу зазначити, що фірма–відправник ліків уже переоформила всі необхідні документи, написала міжнародний лист–вибачення, в якому зазначила, що готова заплатити всі штрафи і просить повернути вантаж iз ліками. Але ж митниця не хоче призупиняти таку собі «піар–кампанію» їхньої активної боротьби з порушниками», — повідомила «УМ» працівник піар–відділу Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Олександра Устинова.
Юристи переконані, що існували підстави для порушення тільки адміністративної справи, але аж ніяк не кримінальної. Проте в Ягодинській митниці стверджують протилежне: «Органом дізнання Ягодинської митниці порушено кримінальну справу за фактом подання неправдивих даних стосовно статусу товару, мети його переміщення та комерційної цінності, згідно зі статею 201 Кримінального кодексу про перевезення контрабанди. Адже при в’їзді на територію України водій спочатку подав документи про перевезення гуманітарної допомоги, а на наступному етапі митного контролю ми виявили інший комлект документів — про ввіз комерційної продукції. 30 липня було закінчено дізнання, і 1 серпня всі документи у справі передано до Любомльської міжрайонної прокуратури Волинської області», — коментує ситуацію «УМ» начальник відділу дізнання та провадження у справах про порушення митних правил Ягодинської митниці Олег Карпович.
Прокуратура вже розпочала досудове слідство, а комплект ліків передано на зберігання під охорону на ДВТП «Волиньфармпостач» міста Луцьк в аптечний склад. Якщо ж представники Державної митної служби не повернуть ліки у розпорядження СНІД–центрів до 15 серпня, то лікування хворих перерветься, що, за словами працівників Всеукраїнської мережі ЛЖВ, вкрай негативно позначиться на стані здоров’я пацієнтів. «Ми дуже сподіваємося, що митниця закриє кримінальну справу і поверне ліки, які врятують життя п’ятьом тисячам людей. Вони мають зрозуміти, що медпрепарати перевозили винятково для лікування, а не для відмивання грошей, адже таку продукцію не можна навіть перепродати», — додає Олександра Устинова.