Міжнародна спілка ковалів вирішила нагородити Івано–Франківськ престижною премією імені німецького коваля і художника Альфреда Хаберманна. Це перше місто у межах пострадянського простору, яке заслужило такий високий приз. До складу експертної комісії входили представники міжнародної Спілки художніх ковалів Чехії, Моравії і Сілезії, а також музею ім. Коменського в Пршерові (Чеська Республіка) та пані Крістіна Хаберманн фон Гох .
Для майстрів ковальського мистецтва з Франківська таке визнання не стало несподіванкою. Мистецтво художнього ковальства пропагується і шанується місцевими «гефестами» здавна. До Дня міста тут відбувається традиційний щорічний Міжнародний фестиваль ковальського мистецтва «Свято ковалів», учасники якого створюють спільну ковану композицію–подарунок місту. «Це дійсно неоціненна відзнака нашого щорічного Свята ковалів і міста загалом. Фестиваль завжди користується успіхом: приїжджають експерти, туристи», — каже голова громадської організації «Свято ковалів» Сергій Полуботько.
«Це велика честь для міста, що демонструє вагомість внеску наших ковалів у ковальство Європи. До речі, з нашого боку не було жодних стимуляцій. Нагородження Івано–Франківська цим призом — ініціатива винятково зі сторони Спілки художніх ковалів Чехії, Моравії і Сілезії. Івано–Франківськ давно увійшов до когорти провідних ковальських міст Європи. Вже дев’ять років поспіль ми проводимо Свято ковалів — один із найпотужніших фестивалів Східної Європи. Упродовж цього заходу до нас щоразу приїжджали відомі європейські ковалі, які високо оцінювали наші здобутки», — розповів «УМ» голова Івано–Франківського відділення Спілки майстрів ковальського мистецтва, виконавчий директор громадської організації «Свято ковалів» Михайло Клочко.
Приз місту офіційно вручать 27 серпня на ювілейній ХХХ Міжнародній зустрічі майстрів художнього ковальства «Гефайстон» у замку Гельфштин в Чехії. Метою щорічних зустрічей є пропаганда ковальського фаху, обмін досвідом і просування справжнього художнього мистецтва.
ДОВІДКА «УМ»
Альфред Хаберманн (1930—2008) — найбільший європейський майстер у мистецтві обробки металу. Ще в 50–ті роки він випередив сучасників, створивши нові форми і розробивши власну унікальну мову ковальства. Роботам художника притаманні сила, впевненість, свобода в пластиці, ретельність обробки поверхні металу, незважаючи на великі форми творів.