У той час, як Америці загрожує дефолт, українці теж особливими фінансовими успіхами похвалитися не можуть. Люди, які раніше могли собі дозволити відпочивати у Криму та за кордоном, тепер — хочуть того чи ні — мусять задовольнятися міськими пляжами столиці. Згідно з опитуванням, проведеним компанією Research & Branding Group, більше 60% українців проведуть літо на дачах або київських пляжах, оскільки не можуть оплатити якісний повноцінний відпочинок. «Ми зазвичай їздили на море двічі, а то й тричі на рік. Тепер iз сином ходимо на Дніпро, оскільки це і безкоштовно, і засмага теж з’являється», — зауважує пані Тетяна Галицька, що з самого ранку прийшла із сином Сашком на пляж «Дитячий», що входить у мережу обладнаних місць відпочинку в одному з найпопулярніших комплексів — Гідропарку. Наскільки такий безкоштовний відпочинок відповідає вподобанням киян та санітарним нормам, «УМ» вирішила дізнатися, провівши моніторинг зон відпочинку цього пляжного сектору, який за кількістю відпочивальників і розваг б’є всі можливі рекорди.
У компанії кишкової палички
Ви ще не встигли розкласти речі, роздягнутися і навіть дійти до води, як вас «привітно» зустрічають гори сміття в пакетах і просто на піску. Щоб дістатися до річки, треба згадати, що означає «біг із перешкодами» — через пластикові пляшки, сотні недопалків і упаковок від чипсів і сухариків. Ця панорама, як не дивно, відкривається на одному з найчистіших, на думку працівників і відпочивальників, пляжів Гідропарку з сонячною назвою Sun City. «Та ні, що ви, у нас дуже чисто. Ну хіба що трохи брудненько. Просто самі розумієте, плинність кадрів, прибиральники з’являються на роботу рідко, звільняються мало не щодня. Але подивіться далі — на сусідній пляж. Бачите, скільки там сміття?» — зазначає охоронець «Сонячного міста». Таки правда: сміття на сусідньому пляжі видно ще з Венеціанського мосту. І це враховуючи те, що вхід туди платний. На Sun City пройти можна безкоштовно, проте прокат шезлонгів коштує 50 гривень, а без них ви просто не знайдете чистого місця, аби позасмагати на піску. «Ще минулого року вхід був платний для всіх, — розповідає один iз працівників пляжу, — так це давало результат. Приходили відпочивати нормальні люди, за 50 гривень ми видавали їм шезлонг, парасольку, кожному курцю розносили спеціальні склянки з водою, аби недопалки не валялися абиде. Тепер ситуація така, що хоч звільняйся».
Проблеми стосуються не тільки забрудненого берега, а й води у річці. «Я все життя ходжу на цей пляж, ще з років юності. Ми дуже переживали, коли він був платний і обгороджений високим парканом. Але зараз тут так брудно, що ходимо, бо просто звикли. Буває, прийдеш зранку, а вода смердить каналізаційними стоками від ресторанів, мийними засобами. У річку зливають і брудну воду з басейну, і залишки їжі: помідори, інші протухлі овочі, пивні пляшки», — скаржиться постійна відвідувачка пляжу Тамара Стрельцова.
Проте на пляжі Sun City є й свої плюси, яких на інших пляжах Гідропарку годі шукати — тут є чимало роздягалень, душових кабінок і чистих туалетів. На відміну від нього, пляж «Дитячий» не тішить навіть місцем, де можна обмити ноги від піску. Кажуть відпочивальники, раніше тут їздила спеціальна машина для прибирання і очищення піску, а за останній місяць її тут не бачили. Поруч iз «Дитячим» розташований пляж «Ветеранський» — невеликий, але людний. Пенсіонерам вхід безкоштовний, відпочивати вони можуть на вбудованих у пісок шезлонгах. Ззовні пляж чистий, проте інфекцій йому не позичати.
«Якість прибережних зон тут надзвичайно погана, туалети не працюють, всюди дуже брудно. Генделики, що плавають на воді, скидають у воду все, що можна і не можна собі уявити. Всюди лежить безліч пляшок, риболовецьких гачків. Окрім зовнішніх негараздів, вода в річці кишить інфекціями. Нещодавно на пляжах «Молодіжний», «Дитячий», «Ветеранський» знайшли кишкову паличку», — оцінює ситуацію еколог Київського культурно–екологічного центру Володимир Борейко.
Незважаючи на такі фактори, вищезазначені пляжі відкриті, наповнені людьми різних вікових категорій і продовжують функціонувати: і рибу тут ловлять, і в Дніпрі плескаються. Ніяких табличок iз попередженнями про наявність хвороби у воді й близько не видно.
Раді й синиці в руках
Відсутність попереджувальних знаків і прибраної території відпочивальників тим часом зовсім не відлякує. Спортсмени, пенсіонери, дітлахи з першими сонячними променями і навіть у похмуру погоду заповнюють пляжі майже повністю. «Мене все влаштовує, я задоволена відпочинком у Гідропарку. Майже щодня ходимо і купатися не боїмося», — запевняє пенсіонерка Ірина Руденко, виконуючи ранкову гімнастику на піску.
Та й на пляжі «Дитячому» вистачає маленьких відпочивальників. «Зазвичай тут iще більше дітей бавиться. Їм ніколи не буває сумно», — говорить молода мама Оксана. Відпочинок у Гідропарку приваблює багатьох розвиненою інфраструктурою. Безмежна кількість кафе, магазинів, наявність спортивної зали, прогулянки на теплоходах, клубні комплекси багатьох не лишають байдужими. До того ж діти завжди можуть розважитися у парку з каруселями та атракціонами.
До речі, відпочивають на пляжах Гідропарку не лише діти, пенсіонери та домогосподарки, а й працівники престижних підприємств. «Ми любимо прийти сюди, аби освіжитися перед роботою, — відзначає подружня пара бізнесменів. — І від дому близько, і до роботи недалеко, атмосфера приємна».
Що ж до атмосфери, то приємною вона видається далеко не всім. Пенсіонери скаржаться на дітей, які занадто голосно бавляться і бризкаються водою. Батьки дітей, у свою чергу, обурені тим, що на пляжі під назвою «Дитячий» діти через претензії людей похилого віку не можуть сповна відпочити і почуваються винними безпідставно.
Зазначимо, що, незважаючи на бруд, iз безпекою на пляжах Гідропарку глобальних проблем немає. У кожному секторі є рятувальні човни, медсестри, які спостерігають за порядком на воді.
Хочеться вірити, що перлині відпочинку й оздоровлення столиці нададуть гідного стану, пляжі знову почують звуки очисних машин та й самі відпочивальники стануть охайнiшими.