У містечку Шастр, що в Бельгії, пройшов 17–й чемпіонат світу серед пошуково–рятувальних собак за системою IRO — Міжнародної організації собак–рятувальників. Серед 44 команд із 20 країн світу були й п’ять кінологічних розрахунків з України. До команди ввійшли Валерій Гомзар, Валентина Романова та Ірина Давиденко із другого Спеціального регіонального центру швидкого реагування МНС України, що в Ромнах, а також кінологи–волонтери Лариса Борисенко з Павлограда та Тетяна Мазуренко з Києва. І, звичайно, власне герої чемпіонату — два лабрадори–ретрівери, дві німецькі вівчарки та малінца — різновид вівчарки бельгійської.
Це був перший командний виступ українських еменесників на такому чемпіонаті. «Минулого року, — розповідає «УМ» начальник кінологічної служби Роменського центру Олександр Пачковський, — участь у чемпіонаті взяв один наш собака. Тепер ми виконали своє завдання, презентувавши нашу країну та центр МНС командою хорошого рівня».
Не біда, що перших місць українські собаки не взяли. Загалом судді були дуже вимогливими і в деяких перегонах узагалі не присуджували всіх трьох чільних місць. А змагалися хвостаті рятувальники в чотирьох видах: пошук людини в техногенному завалі, пошук у лісі, пошук сліду та слухняність і спритність.
Для нашої команди важливим був досвід. Адже до IRO українські еменесники вступили лише цього року. Для вступу необхідним було, аби не менше 15 собак отримали сертифікацію за класом Б — підвищеної складності. Роменські чотирилапі свою класність довели й тепер можуть конкурувати із собаками всього світу, адже до організації входять представники 36 країн.
Головним же на чемпіонаті, принаймні для українців, було інше, переконаний помічник начальника Центру з питань взаємодії зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю Валерій Шокутько. І це — вручення перехідного прапора IRO, що означає право на проведення наступного чемпіонату світу серед пошуково–рятувальних собак за системою IRO в Україні, в Ромнах, на базі другого спеццентру МНС. Відбудеться він у вересні наступного року.
«Коли представники IRO знайомилися з нашою базою, — каже Олександр Пачковський, — вони оцінили її переваги. Бо, наприклад, у Бельгії для того, щоб пройти ті чи інші види змагань, від центральної бази потрібно було їхати десятки кілометрів. У нас — усе на місці, дуже зручно».
Звичайно, для змагань такого рівня слід напрацювати й інфраструктуру, щоб забезпечити помешкання, харчування, комфорт для закордонних гостей. Над цим уже працюють, — запевнили «УМ» у Ромнах.