Відтепер чорнобильці, діти–інваліди та діти війни, особи, які втратили годувальника, матимуть право на значно меншу пенсію, ніж досі. Кабмін своєю постановою урізав соцвиплати цим категоріям громадян — так уряд почав свою «реформу» з обмежень пільг та соціальної допомоги. Колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розенко пояснює: ще в змінах до закону про держбюджет на 2011 рік була прописана норма, за якою Кабмін може самостійно встановлювати розміри виплат, які фінансуються із державної казни — «у залежності від наявних грошей». А оскільки коштів, передбачених для чорнобильців та дітей війни, у держави не виявилося, то й пенсія у цих категорій громадян «схудла».
Треба відзначити, що здебільшого передбачених законом коштів у повному обсязі ті–таки чорнобильці та діти війни не отримували. Але мали принаймні право (чим масово і користувалися) звертатися до суду й вимагати виплату в судовому порядку. Тепер же, каже Павло Розенко, принаймні у 2011 році, такого права перераховані категорії не матимуть. «Таким чином недоплата до кожної пенсії дітям війни та чорнобильцям становитиме від 100 до 500 гривень на місяць».
За наведення ладу в сфері соціальних пільг давно виступають експерти, адже армія пільговиків в Україні щороку зростає (одних тільки дітей війни нараховується сім мільйонів). «Держава не може фінансувати значний обсяг пільг, який на сьогодні становить щонайменше 140—150 мільярдів гривень, — каже Розенко. — Усім роздають потроху, і в результаті всі незадоволені. Звісно, при такій кількості пільг держава нормально розвиватися не може. Але починати реформування варто було б з іншого: держава має відмовлятися від пільг категоріям працюючих громадян. Українець, який трудиться, повинен отримувати належну зарплату, а не подачку від держави у вигляді якоїсь пільги. Окрім того, пільгу потрібно встановлювати залежно від доходу людини. І не повинно бути такої ситуації, коли народний депутат — дитина війни — має право на безкоштовний проїзд в громадському транспорті чи пільгу на оплату комунальних послуг. Пільги повинен мати тільки той, хто справді їх потребує».