Попри бажання учнів, у школі їх змушують вивчати російську мову. Обурені батьки вимагають скасувати непотрібні уроки, адміністрація невблаганна: діти вивчатимуть «вєлікій і могучій», незалежно від того, потрібен він їм чи ні й що на цю тему думають у їхніх сім’ях.
Ідеться не про Україну часів становлення незалежності й навіть не про утопічну мрію Дмитра Табачника — із примусовим вивченням російської борються школярі... Саксонії. Як пише журнал «Шпігель», щонайменше у 25 гімназіях цього регіону Німеччини учнів, які збиралися вивчати інші мови, зарахували в російські групи, незважаючи на їхні заперечення. Батьків, які самі були змушені вивчати російську як іноземну, коли Саксонія входила до складу Німецької Демократичної Республіки, така практика просто шокувала. У житті ця «друга мова» знадобилася лише одиницям із них, тому, крім обов’язкової в сучасному світі англійської, для своїх дітей німецькі фатери й мутери хотіли б чогось більш практичного: французької, іспанської, італійської...
Як повідомляє «Німецька хвиля», адміністрація шкіл пояснює свої дії тим, що російські групи недоукомплектовані. Тому учнів набирають шляхом жеребкування, «висмикуючи» їх із груп інших іноземних мов. Прес–секретар міністерства культури Саксонії Андреа Валендик, зазначивши, що розуміє розчарування батьків, наголосила: права вибору другої іноземної мови, яку вивчають їхні діти, у них немає.
За словами речниці міністерства, хоча найчастіше школярі обирають як другу іноземну мову французьку, влада Саксонії прагне «зберегти мовне різноманіття». Тому, мовляв, треба зберігати баланс між бажанням батьків та кількістю викладачів конкретної іноземної мови. А той факт, що учнів у російські групи добирають шляхом жеребкування, за словами Валендик, є «останнім засобом зберегти рівність шансів».
Не знайшовши правди у гімназіях та виконавчій владі, батьківські комітети «постраждалих» шкіл звернулися в петиційний комітет саксонського ландтагу (парламенту). Проте марно: там підтвердили, що хоча закон про школи гарантує вивчення другої іноземної мови, права вибору він не надає. Тепер найбільш обурені батьки збираються подавати на школи до суду, хоча голова дрезденської ради батьків Томас Дукерт радить їм змиритися: сила на боці закону. Принаймнi можна змінити школу на ту, де викладачів російської немає взагалі...