Агенція Moody’s знизила кредитний рейтинг Ірландії на одну сходинку: з Ваа3 до Ва1. Це означає, що ірландські держоблігації та інші цінні папери втратили свій інвестиційний рівень і перетворилися на «паперове сміття», тому рейтинг Ва1 і називають зневажливим словом «смітниковий». Загалом, такий рейтинг від агенції Moody’s означає, що країна опинилася під загрозою дефолту. Аналітики агенції зазначають у своєму коментарі, що цей крок викликаний перспективою завершення в 2013 році теперішньої фінансової допомоги Ірландії з боку Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду. Як наслідок, Дублін буде змушений звернутися по нову програму міжнародного фінансового сприяння.
Зниження рейтингу Ірландії стало черговим ударом по зоні єдиної європейської валюти. Після оприлюднення рішення Moody’s учора впали індекси на всіх європейських фондових біржах. І, натомість, ще більше зміцнився швейцарський франк. Упродовж кількох останніх місяців міжнародні рейтингові агенції кілька разів знижували рейтинги Ірландії, Греції та Португалії. Тепер фінансові ринки побоюються, що криза в єврозоні може перекинутися на обтяжені бюджетним дефіцитом Італію та Іспанію.
Експерти Moody’s заявляють, що кредитний рейтинг Ірландії може понижуватися і далі, якщо уряд у Дубліні виявиться неспроможним реалізувати свої плани зі скорочення дефіциту бюджету. Або ж якщо Греція оголосить дефолт, що викличе нове збурення на міжнародних фінансових ринках. У Європі множаться нарікання на такі прогнози міжнародних рейтингових агенцій. Минулого тижня Єврокомісія прямо порушила питання про адекватність цих оцінок, а міністр закордонних справ Греції Ставрос Ламбрініді назвав їх такими, що лише погіршують і без того погану ситуацію.
А тим часом уряд Італії, третьої за потужністю економіки єврозони, розробив законопроект із переліком термінових заходів щодо скорочення зовнішнього боргу. Міністр фінансів Італії Джуліо Тремонті запропонував урізати бюджетні видатки впродовж найближчих трьох років на 48 мільярдів євро. Прем’єр–міністр Сильвіо Берлусконі закликав ухвалювати рішення «максимально швидко», щоб збалансувати бюджет до 2014 року. «Вберегтися від «грецького сценарію» — головна мета Рима. Що ж до самої Греції, то глава уряду цієї країни Георгіос Папандреу закликав до пошуку глобального вирішення боргових проблем його країни і «створення всеохоплюючого пакету рішень, які б дали чітко зрозуміти наш намір не допустити розпаду Європейського Союзу». Таке серйозне попередження міститься у листі Папандреу до голови групи міністрів фінансів єврозони Жана–Клода Юнкера.