Представники українських громадських організацій домоглися у керівництва ЮНЕСКО дозволу відвідати останню сесію цієї організації у Парижі. Днями, сповнені вражень від того, що почули та побачили, активісти скликали прес–конференцію в Києві. За словами Ірини Нікіфорової, активістки руху «Кияни проти руйнації», найголовніше, що викрилося в Парижі, — ті звіти, які українська делегація регулярно передає в ЮНЕСКО і які в Україні чомусь перебувають під грифом «секретно», містять інформацію, котра далеко не відповідає реаліям. «Судячи з неофіційного перекладу останнього звіту української делегації, в Україні вже діє мораторій на забудову історичної зони, але це байка. Також було зазначено, що в Києві для дослідження проблемних будівництв було створено комісію, в яку увійшли усі зацікавлені сторони. «Зацікавлені сторони» справді були: забудовники і чиновники, які ті дозволи давали», — додає координатор ініціативи «Збережи старий Київ» Ігор Луценко.
Учасники прес–конференції надали можливість журналістам ознайомитися з рішенням ЮНЕСКО щодо Софії Київської та Києво–Печерської лаври. У ньому висловлено кілька критичних зауважень і вимог світової спільноти до України: по–перше, ЮНЕСКО стурбоване деградацією панорами уздовж річки Дніпро, по–друге, організація вимагає зупинити будівництво в зоні Києво–Печерської лаври і надати інформацію, які будівництва у буферних зонах Києва були зупинені, які тривають і які плануються, по–третє, просить визначити охоронювану зону в історичному центрі.
Активісти зауважують: політика Києва і Львова стосовно збереження історико–культурних надбань принципово різниться. «Якщо Київ досі не надав жодного проекту будівництва для затвердження на сесії, то Львів, який теж має об’єкти, що входять у Список всесвітньої спадщини, цю інформацію надає регулярно. І будівництва у разі незгоди зупиняє», — зазначає Ігор Луценко. «Ми передали матеріали — відео, фотографії. Думаю, експерти нас почули. Нам запропонували співпрацю — направляти інформацію про те, що відбувається в Україні, — говорить юрист Марина Соловйова. — Ми закликаємо різні громадські організації приєднатися до цієї справи.»
А ТИМ ЧАСОМ...
На Щекавиці нападають на активістів
На сторінці інтернет–спільноти «Збережи старий Київ» Ігор Луценко виклав відео, де невідомий чоловік під час акції проти забудови гори Щекавиці намагається відтіснити його і хапає за одяг. «Агресивний забудовник як дві краплини води схожий на Сергія Броневицького, екс–в.о. головного архітектора Києва. Символічно», — пише Ігор.
Нагадаємо, Щекавицю зрізають бульдозерами, нехтуючи унікальним історичним та ландшафтним значенням гори, з якої відкривається неповторний краєвид Подолу та Лівого берега. Тут хочуть звести чотириповерховий житловий будинок, забудовник — компанія «Інженерні будівельні системи». Прокурор Шевченківського району Нечипоренко запевняє, що будівництво законне. Активісти влаштували чергування на Щекавиці — екскаватори працюють не так активно за присутності гостей.