«Дякуємо вам і прощавайте», — великими літерами написано на першій сторінці останнього номера популярного британського таблоїда News of the World («Новини світу»), який вийшов накладом 5 мільйонів примірників. Останній він у буквальному сенсі: відучора одне з найстаріших у Британії та найпопулярніших у світі періодичних видань припинило своє існування. За свою 168–річну історію «Новини світу» пережили шістьох британських монархів та дві світові війни, а тепер спіткнулися на скандалі з нелегальним прослуховуванням. Власник газети, один із найбільших світових медіа–магнатів Руперт Мердок, вирішив закрити тижневик, тираж якого в часи найбільшого розквіту сягав дев’яти мільйонів примірників, з огляду на «заплямовану репутацію».
Скандал, який зрештою «поховав» News of the World, почався ще 2006 року, коли газета опублікувала матеріали, з яких випливало: журналісти незаконно прослуховували автовідповідач принца Вільяма. Тоді цю історію вдалося «зам’яти», відбувшись відставкою головного редактора. Журналіста і приватного детектива, який на його замовлення зламав голосову пошту спадкоємця британського престолу, засудили до кількох місяців ув’язнення.
Проте згодом з’ясувалося, що «Новини світу» застосовували цю практику щонайменше з 2002 року, коли не лише проникли до голосової пошти зниклої безвісти 13–річної школярки Міллі Даулер, а й знищили кілька повідомлень. Згодом дівчинку знайшли вбитою. У ході розслідування було встановлено факти проникнення журналістів до голосової пошти багатьох інших осіб, у тому числі знаменитостей. На тлі цього скандалу акції медіа–імперії Руперта Мердока «Ньюс корпорейшн», яка видає також популярні британські газети «Сан», «Таймс» та «Санді таймс», минулого тижня стрімко впали в ціні, і компанія подешевшала загалом на 1,7 мільярда доларів.
8 липня було заарештовано колишнього редактора видання Енді Коулсона, який нібито особисто давав репортерам вказівки прослуховувати телефони. Сам Коулсон заперечує, що взагалі знав про таку практику. Скандал певною мірою зачепив і прем’єр–міністра Девіда Камерона, у якого Енді працював директором із комунікацій.
Тим часом останнього редактора «Новин світу», Ребекку Брукс, Руперт Мердок узяв на іншу посаду в корпорації, хоча решту понад 200 співробітників видання звільнив «з кінцями».
ГАЛУЗЬ
Паперова преса проти інтернету: вижити не можна померти?
Хоча мотиви для закриття «Новин світу» нібито були очевидними, експерти нагадують: це вже не перший «прокол» 80–річного Руперта Мердока, який прагне перевести належні йому друковані видання в інтернет. Як зазначає у своєму блозі один із першопрохідців російського інтернету Антон Носик, 68–річний прощальний номер News of The World можна прочитати в мережі безкоштовно, хоча іще недавно таблоїд проголошував себе піонером платного онлайн–доступу до свого паперового контенту. На платний інтернет–доступ перейшла й газета «Таймс», аудиторія якої після цього впала з 21 мільйона до 2,7 мільйона читачів на місяць. При цьому за перші чотири місяці платного режиму видавцям вдалося отримати кошти зі 105 тисяч читачів — тобто кожного двохсотого з тих, хто читав газету безкоштовно. Перша щоденна газета для планшетних комп’ютерів iPad — The Daily, яку Мердок запустив 2 лютого (вартість одного номера — 99 центів) теж залишається збитковою. І, швидше за все, закриється, щойно вичерпаються виділені власником на її видавництво 30 мільйонів доларів.
До слова: днями холдинг «Ньюз корпорейшн» за 35 мільйонів доларів продав групі американських інвесторів колись найбільшу у світі соціальну мережу MySpace, яку в часи розквіту придбав за 580 мільйонів «зелених».