Низці провідних вищих навчальних закладів України суттєво скоротили державне замовлення на підготовку фахівців. Так, Львівському національному університету імені Франка, як пише Бюро журналістських розслідувань, «обрізали» держзамовлення за всіма «стратегічними» спеціальностями — через це на деяких факультетах доведеться звільнити половину викладачів. Скорочення торкнулося не лише економічних і правових спеціальностей, що анонсував міністр освіти Дмитро Табачник ще взимку, а й тих, котрі Міносвіти обіцяло не скорочувати, а додавати — хімія, біологія, геологія, географія, комп’ютерні науки. Так, на 36% «зрізали» бюджетні місця факультету природничих наук, на третину — комп’ютерні науки та історію, на 50% зменшили замовлення на культурологів і книгознавців, журналістів і політологів. Майже на половину обрізали один iз найпотужніших факультетів правознавства, який представляє одну з чотирьох юридичних шкіл країни, і більш як на половину «різонули» економістів, причому на 100% зрізали маркетологів та бакалаврів з економіки підприємства. Загалом бюджетних місць у виші поменшало на 20,5% для денного навчання і на 55% — для заочного. Цікаво, що прес–служба Міносвіти спростовує ці цифри й запевняє, що держзамовлення ЛНУ імені Франка урізали лише на 15,3 %. Збережено, за даними МОН України, обсяги прийому на напрями: туризм, комп’ютерні науки, інформатика, прикладна математика, прикладна фізика, хімія, біологія, механіка, математика, екологія тощо.
Недорахувалися майбутніх студентів і в Могилянці: Києво–Могилянську академію цього року взагалі позбавили державного замовлення з напрямів підготовки магістрів із журналістики та соціальної роботи. Також на 50% у Києво–Могилянській академії скоротили держзамовлення для бакалаврів на спеціальності з права та економіки; на фінанси і кредит — на 40 %, програмну інженерію — на 20%. Президент Національного університету «Києво–Могилянська академія» Сергій Квіт каже, що не бачить такому урізанню логічних пояснень, адже «могилянські програми є унікальними, найкращими чи одними з найкращих в Україні». Тепер Асоціація випускників НаУКМА збирає кошти на стипендії для магістерської програми із соціальної роботи. Могилянська школа журналістики частково буде забезпечена стипендіями від спонсорів, частково також набиратиме студентів на контрактну форму навчання.
Тим часом екс–заступник міністра освіти та науки Максим Стріха вважає, що Дмитро Табачник використовує державне замовлення для помсти противникам. «Безумовно, з державним замовленням треба було б розібратися. Але те, що робить міністерство, складається лише в одну систему. Це боротьба з тим, хто дозволяє собі якусь опозиційну думку, і заохочення тих, кого треба заохотити», — заявив Стріха інтернет–виданню «Експрес». Але, окрім «політичної розправи» в «Могилянці», за словами Стріхи, Міносвіти цього року скоротило бюджет і для традиційно «нелюбих» Табачнику «вишів». Серед них — Острозька академія та Київський політехнічний інститут. За словами Стріхи, у КПІ скоротили держзамовлення з низки комп’ютерних програм. Водночас збільшилось фінансування на ці комп’ютерні програми для Донецького політехнічного інституту, який свого часу закінчував Президент Віктор Янукович.