У лютому ц. р. запорiзька громадська органiзацiя «Союз захисту вкладникiв — споживачiв фiнансових послуг», яка iснує вже бiльш як 10 рокiв i має чималi досягнення у справi повернення заощаджень громадян вiд збанкрутiлих банкiв, звернулася до деяких видань iз проханням опублiкувати своє «Звернення до українських олiгархiв». Суть звернення — повернути заощадження вкладникiв Ощадбанку СРСР. Це люди похилого вiку, i серед них найбiльше пенсiонерiв, iнвалiдiв, дiтей вiйни. Юридично–правова база готова: є кiлька законiв про iндексацiю i повернення втрачених заощаджень, доповненi постановами i парламентськими слуханнями. Доста маємо «принципових» обiцянок Януковича — як у ролi кандидата, так i на посту Президента:
«Для мене це повернення (вкладiв. — Авт.) — одне з найважливiших питань. Я знаю, що сьогоднi, перш за все, повернення вкладiв потрiбне бiдним людям. Вони найбiльше постраждали i досi страждають вiд неповернення вкладiв. Тому для мене як для людини — це найважливiше, це принципово... Обов’язок держави — виконувати свої зобов’язання. Це моя принципова позицiя. І я хочу, щоб ви це вiд мене почули i знали, що я до цього питання також ставитимуся принципово. По–перше, я нiколи не порушував своїх принципiв у життi. По–друге, я добре розумiю, що через п’ять рокiв знову будуть президентськi вибори, i я не хочу перед вами стояти i пояснювати, чому я щось не зробив — чи не змiг, чи не здатний тощо. Я обов’язково це зроблю i це питання закрию» (iз виступу Президента перед головами обласних громадських органiзацiй ошуканих вкладникiв 8 грудня 2009 року). Вiдтодi вiн як у рот води набрав. Його оточення захищається єдиним аргументом — немає коштiв.
Запорiзький «Союз захисту вкладникiв» пропонує утворити спецiальний фонд, у якому акумулювалися б кошти не тiльки вiд власникiв великих металургiйних, енергетичних, хiмiчних, машино– i суднобудiвних компанiй, а й мастерень, ремонтних i будiвельних органiзацiй, тваринницьких ферм, елеваторiв, млинiв, оздоровчих i спортивних комплексiв, будинкiв культури тощо. Усю цю матерiальну базу створено руками нинiшнього поколiння, а дiсталося те добро майже за безцiнь спритним «прихватизаторам».
Ідея створення подiбного фонду не нова. Саме завдяки фонду «Вiдродження» нiмецькi пiдприємцi разом iз федеральними властями (пiзнiше до фонду приєдналася Австрiя) успiшно вирiшили проблему заборгованостi остарбайтерам наприкiнцi минулого столiття. Рiк тому американськi мiльярдери виступили з iнiцiативою вiддати половину своїх статкiв на суспiльнi потреби. Почин пiдтримали багатiї Індiї, Китаю, Мексики. У сiчнi ц. р. у «Дзеркалi тижня» народний депутат України Анатолiй Гриценко зi схожою iнiцiативою звернувся до українських олiгархiв. Через мiсяць запорiзький «Союз...» надiслав своє «Звернення» в кiлька видань. Але жодне не зацiкавилося ним.
Ми не схильнi переоцiнювати вагу своєї спiлки, проте нагадаємо, що її добре знають у виконавчих органах, у парламентi та його комiтетах, у керiвництвi НБУ. Голова нашого «Союзу» Н. Г. Босiєва виступила у Верховнiй Радi 13 квiтня ц. р. пiд час парламентських слухань про повернення втрачених заощаджень, її включено до робочої групи, яка має розробити механiзми того повернення.
Ми, члени запорiзької громадської органiзацiї «Союз захисту вкладникiв», переконанi, що за доброї волi провладних структур (Президента, Верховної Ради, Кабiнету Мiнiстрiв) i пiдприємцiв, якi розбудовували свiй бiзнес на матерiальнiй базi, створенiй нашими руками, проблеми повернення заощаджень можна вирiшити протягом трьох–п’яти рокiв. Раз i назавжди.
Василь ЗАКУТЬКО,
викладач–пенсiонер,
кандидат фiлологiчних наук,
член запорiзької громадської органiзацiї «Союз захисту вкладникiв»
Запоріжжя